
Polski Klaster Audio na Audio Video Show 2016
Polski Klaster Audio to nieformalna grupa polskich producentów, którą powołano do życia w październiku 2014 roku. Inicjatorem pomysłu jest Karol Zieleźnik - właściciel salonu audio HiFi Studio w Bielsku-Białej. Swoje produkty do tego swoistego i niepowtarzalnego na polskim rynku "konsorcjum" dołożyli między innymi Krzysztof Grabowski - właściciel firmy Encore Seven oraz Łukasz Mika z firmy Audiomica Laboratory.
Przy ogromnym potencjale jaki posiadają takie marki jak Audiomica Laboratory, Encore Seven, Bodnar Audio czy Pan Leszek Ogonowski przyszłość klastra jawić się może jako oczywisty sukces - szczególnie, że pomysłodawcy, oferując swoje produkty, proponują nie tylko konkurencyjne ceny ale również wysoką jakość produktów. Klaster skupia więc wokół siebie polskich producentów sprzętu audio, którzy chcą konkurować na rynku z produktami zagranicznymi.
Oto film, jaki zrealizowaliśmy w trakcie Audio Video Show. W dwóch pokojach można było zobaczyć i posłuchać między innymi firmowanych przez Polski Klaster Audio kolumn hORNS i Bodnar Audio, gramofonów Pre-Audio i Shape of Sound. Amplifikację zapewniały wzmacniacze Encore7. Systemy połączono kablami Audiomika Laboratory. Tegoroczna wystawa Audio Video Show 2016 była pierwszą okazją do spotkania się z większością tworzących obecnie Klaster producentów.
Czym jest Polski Klaster Audio?
Polski Klaster Audio powstał w październiku 2014 roku z inicjatywy Karola Zieleźnika - właściciela salonu audio HiFi Studio w Bielsku-Białej. Swoje pomysły dołożyli między innymi Krzysztof Grabowski - właściciel firmy Encore Seven oraz Łukasz Mika z firmy Audiomica Laboratory. Ideą powołania Klastra jest stworzenie silnej grupy polskich firm, które działają w sferze audio.
Karol Zieleźnik - Hi-Fi Studio Bielsko Biała
Polski Klaster Audio to idea, której pomysł zakiełkował w głowach jego twórców wiele lat temu. Działa on na podobnych zasadach jak pokrewne inicjatywy w innych branżach: skupia wokół siebie polskich producentów sprzętu audio, którzy chcą konkurować na rynku z produktami zagranicznymi. Przy ogromnym potencjale jaki posiadają takie marki jak Audiomica Laboratory, Encore Seven, Bodnar Audio czy Pan Leszek Ogonowski wdaje się to bardzo łatwym zadaniem - szczególnie, że twórcy Klastra nie mają na myśli tylko konkurencyjnych cen - ważnym elementem pomysłu jest jakość produktów.
EGG-SHELL Seria Prestige - obudowy wzmacniaczy Encore Seven to połączenie metalu, szkła i drewna. Rezygnacja z tworzyw sztucznych jest zabiegiem niezwykle świadomym. Serię Prestige uzupełnia zupełnie niezwykły drewniany pilot w kształcie kuli.
Tegoroczna wystawa Audio Video Show 2016 będzie pierwszą okazją do spotkania się z większością tworzących obecnie Klaster producentów. W dwóch pokojach hotelu Sobieski zobaczymy i usłyszymy systemy audio zbudowane całkowicie na bazie komponentów pochodzących od polskich producentów. Będą to wzmacniacze Egg-Shell firmy Encore Seven, kolumny Bodnar Audio, kable Audiomica Laboratory, tangencjalne gramofony Pre-Audio oraz Shape Of SOund a także kolumny firmy hORNS.
Audiomica ERYS Excellence Interconnect.
Firma Pre-Audio znana jest z gramofonów, które posiadają ramię tangencjalne. Założył ją zespół akustyków, którzy oddają się pasji jaką jest muzyka i dźwięk. Gramofony Pre-Audio jako urządzenia z ramieniem tangencjalnym mają za zadanie odtwarzać winylowe płyty dokładnie tak, jak robi to maszyna nacinająca matrycę. Rozwiązanie takie likwiduje zmiany kąta wkładki względem naciętego w płycie rowka, a igła odczytująca zapisany dźwięk jest ustawiona w rowku pod identycznym kątem jak nacinająca ją głowica. Zmniejsza to oczywiście ilość zniekształceń, a ramię tangencjalne pozwala wyeliminować ten problem.
Na Audio Video Show 2016 zobaczymy i usłyszymy także zestawy Bodnad Audio. Obudowy o bardzo oryginalnych kształtach z eleganckim fortepianowym wykończeniem oraz przetworniki szerokopasmowe powodują, że jest to marka, którą będzie łatwo dostrzec wśród wielu innych prezentujących się na tegorocznej wystawie.
Shape Of Sound jest młodą polską
marką gramofonową. Gramofony o bardzo charakterystycznym wzornictwie są całkowicie ręcznie produkowane w Polsce, a jeden z nich zobaczymy w czasie wystawy Audio Video Show 2016 - będzie to model Skalar.
Na stronie firmy Shape of Sound jest napisane:
... jesteśmy prawdziwym polskim producentem. Nie skręcamy, tworzymy.
hORNS jest polską manufakturą, którą zarządzają i prowadzą osoby odważne, posiadające otwarte umysły. Większość zestawów kolumnowych hORNS to projekty niestandardowe, śmiało wykraczające poza utarte i nudne konstruktorskie stereotypy. Są to zarówno modele podstawkowe jak i bardzo drogie systemy klasy High-End - jest nim na przykład 3-drożny system Universum. Firma znana jest na całym świecie. Cenione są brzmienie i najwyższa jakości wykonania. hORNS posiada sieć dystrybucji w wielu krajach Europy, a także w Ameryce i Australii.
Bardzo często polskie firmy doskonale radzą sobie, na tym w sumie trudnym rynku. Wkrótce okaże się czy Polski Klaster Audio pomoże tym, które postanowiły działać razem. Postaramy się jak najczęściej zaglądać na ich stronę, pozostajemy też w stałym kontakcie z osobami, które powołały Klaster do życia.