
RENOWACJA HECO LAB3 - cz. III
Postanowiliśmy wesprzeć warszawski sklep NOMOS w dziele odrestaurowania mocno vintegeowych głośników firmy HECO. Trafiły one najpierw do sklepu, potem oczywiście do serwisu. Teraz, po zakończonej renowacji, mamy przyjemność przedstawić ich nowe wcielenie. Kolumny szukają obecnie nowego właściciela.
Kolumny HECO Lab3 i Lab2 produkowano przez około jeden rok. W 1981 roku nowy zestaw Lab3 kosztował około 5.000 USD. Brak kolejnych modeli tej serii może być dowodem na to, że była ona konstrukcją nieudaną. Na rynku wtórnym spotkać można jeszcze model Lab2 z mniejszą ilością przetworników.
Jesienią ubiegłego roku kolumny w opłakanym stanie trafiły do serwisu warszawskiego sklepu NOMOS. Rozpoczęła się skomplikowana renowacja, która okazała się tym trudniejsza, że nie udało się odnaleźć żadnej dokumentacji technicznej. W panelu przednim znajduje się 13 przetworników. Oprócz 20-cm średnio-niskotonowego, 4-ech średniotonowych, 6 tweeterów oraz jednego, umieszczonego ponad regulatorami supertweetera, w górnej części obudowy, zainstalowano potężny woofer o średnicy 34 cm. Do tego, przypominająca gordyjski węzeł - zwrotnica.
Po 5 miesiącach odrestaurowana i uruchomiona kolumna HECO Lab3 otrzymała swoją drugą życiową szansę. Zestaw szuka obecnie nowego właściciela. Od kilku dni wygrzewa się i gdyby ktoś był ciekawy - zapraszamy do NOMOS, na ulicę Tytoniową, w Warszawie.
Tak przebiegał proces renowacji.
Patrząc na odnowioną stolarkę wydaje się, że bardziej starannie już nie można.
Odnowiono także wszystkie metalowe elementy obudowy. Każdy z 13 przetworników oraz regulatory posiadają metalowe panele.
Październik 2016, pan Ryszard - człowiek, który wskrzesił HECO. Na zdjęciu fragment wnętrza kolumny z otworem na subbas oraz rurą, która stanowi zamkniętą komorę dla głośnika średnio-niskotonowego.
Zwrotnica... takie zwrotnice spotyka się dziś bardzo rzadko. Żarówki jako bezpieczniki, skręcone w spiralki przewody i solidne podzespoły. Projekt komplikuje ilość przetworników.
HECO to jedna z tych niemieckich marek, których historia sięga połowy XX wieku. Bogata i długa tradycja produkcji głośników HECO rozpoczyna się w 1949 roku. Od ponad sześciu dekad firma angażuje się w rozwój technologii głośnikowej nie zmieniając praktycznie swojego podstawowego profilu działalności. Firma była i nadal jest świadkiem najbardziej istotnych zmian w technologii Hi-Fi, a siła zebranych doświadczeń i innowacyjność marki zaowocowała licznymi nagrodami i wyróżnieniami w branży audio. W topowych modelach - THE NEW STATEMTENT - zastosowano przetworniki ALNICO, którym firma przypisuje specjalne znaczenie w zakresie przetwarzania środkowej części pasma. Jest bardzo ważne ze względu na naturalność i precyzję co z kolei wpływa bezpośrednio na neutralność brzmienia całego zestawu głośnikowego. Magnesy ALNICO (aluminium - nikiel - kobalt) wykonane są z materiału, który może przenosić bardzo wysokie natężenia pola magnetycznego, posiada ponadto wysoką stabilność temperaturową. Kolejnym ważnym i wyróżniającym zestawy HECO materiałem jest papier stosowany w przetwornikach średnio i niskotonowych. „Kraft paper cone” to główna technologia stosowana w głośnikach niemieckiego producenta. Membrany z mieszanki pulpy drzewnej świerku skandynawskiego i wełny są sztywne oraz doskonale tłumią rezonanse. Kosze głośników to bardzo stabilne mechanicznie aluminiowe odlewy z najwyższą możliwą kontrolą rezonansów. Obudowy głośników HECO wykonane są z płyt MDF i mają asymetryczny kształt. Wewnętrzne wzmocnienia redukują fale stojące oraz rezonanse obudowy.