
GRAMOFONY ZE WZMACNIACZEM W NOMOS
Zostawmy na chwilę gramofony drogie i wyszukane konstrukcyjnie. Różnorodność świata kręcącego się wokół czarnej płyty jest wielka i oprócz rozwiązań referencyjnych, warto przypomnieć urządzenia, które wyglądają jak... zwykły gramofon.
Wśród tych nieskomplikowanych konstrukcji można dość łatwo znaleźć urządzenia, które zadowolą osoby mniej wymagające. Producenci, korzystając z doskonałej koniunktury, prześcigają się w pomysłach jak spowodować, aby analogowym brzmieniem w równym stopniu zainteresować ponownie 50-latków oraz namówić do kupna płyt i urządzeń młode, kształtujące swoje muzyczne gusta pokolenie 20 i 30-latków. Dziś przypomnimy firmę, która w złotych czasach płyt winylowych była jednym z największych producentów gramofonów.
Gramofonowe próby łączenia domeny analogowej z cyfrową wyglądają dość karykaturalnie. Na rynku nie brak urządzeń za kilkaset złotych, które próbują naśladować ideę gramofonu. Dodawane do nich przetworniki analogowo-cyfrowe nie oferują zbyt wiele, a urządzenie te od strony mechanicznej pozostawiają wiele do życzenia. Może więc warto przypomnieć sobie bardzo popularną w latach 70- i 80-tych technologię łączącą gramofon ze wzmacniaczem?
Był to oczywiście ukłon w stronę zwiększenia wygody, a dodawane czasami głośniki miały być tym samym, co wspomniany przetwornik analogowo-cyfrowy. Na brzmienie takiego systemu w równym stopniu wpływały jakość gramofonowego mechanizmu, elektronika wzmacniacza oraz współpraca tych dwóch podzespołów. Obecnie jakość współczesnych wkładek oraz możliwość regulacji parametrów ramienia dają szansę na całkiem zadowalające brzmienie - szczególnie jeśli wygodę przedkładamy nad hi-endowy aspekt odtwarzanej muzyki. Przedstawione poniżej trzy gramofony ze wzmacniaczem odnaleźliśmy w magazynach warszawskiego sklepu NOMOS.
![]() |
Dual P60To bardzo praktyczny, składający się z gramofonu, wzmacniacza i dwóch głośnków, komplet.
|
![]() |
Dual HS130
|
![]() |
Dual HS31Dla lubiących wygodę - oprócz wzmacniacza - producent tego modelu dodaje praktyczną zmieniarkę płyt. Rozwiązanie idealne na dłuższe słuchanie ulubionej kolekcji nagrań.
|
Każdy z prezentowanych gramofonów kosztuje nieco mniej niż 1.000 zł. W komplecie z Dual P60 otrzymujemy dwa głośniki, natomiast do dwóch pozostawłch w cenie gramofonu dostaniemy w NOMOS także zestaw kolum. Wszystkie trzy zestawy dedykowane są do niewielkich, nie przekraczających 25 m kw pokoi. Gramofony te to idealne urządzenia dla osób rozpoczynających swoją przygodę z płytami winylowymi.
W roku 1907 bracia w miejscowości Black Forest St. Georgen, Christian i Joseph Steidinger rozpoczęli produkcję części do zegarków i gramofonów. Nazwa marki pochodzi od patentu z 1927roku, kiedy to w gramofonie połączono bardzo wówczas popularny napęd sprężynowy z elektrycznym. Wkrótce potem zaczęły powstawać pierwsze gramofony marki Dual.
Po II wojnie światowej fabryka szybko stała się jednym z największych w Europie zakładów produkujących gramofony. Dual zatrudniał 3.000 pracowników w kilku zakładach. Od 1970 roku aż do lat 90-tych firma produkowała także magnetofony kasetowe, odtwarzacze video i CD oraz różnego rodzaju elektronikę użytkową. W latach 70-tych, Dual był u szczytu sukcesu, jednak w 1982 roku spółka złożyła wniosek o upadłość. Firma została przejęta przez francuski koncern Thomson Group, a następnie przejęta przez Schneider Rundfunk-Werke AG.
W 1993 roku produkcją gramofonów zajęła się firma Alfred Fehrenbacher i są one wytwarzane do dnia dzisiejszego St. Georgen w Schwarzwaldzie - ofertę ponad dwudzeistu modeli znaleźć można na stronie firmy Sintron, będącej jej dystrybutorem.