

KOLUMNY CABASSE W WYŻSZYCH S(PH)FERACH
"Wbrew obiegowym opiniom, łatwy dostęp do multimediów, który umożliwiają proste odtwarzacze muzyki, wcale nie zahamował popytu na urządzenia wysokiej klasy. Nierzadko kosztują one tyle, co porządny samochód. Ten segment rynku dynamicznie rozwija się w naszym kraju."
Milan Weber - Voice Audio
Od dziś w salonie Luxury Art Cinema w Warszawie można obejrzeć, posłuchać i kupić produkty francuskiej firmy Cabasse. Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji prasowej jaka miała miejsce w salonie Cabasse Premium Reseller przy ulicy Brackiej 11/13.
Jak zapewnia Milan Weber z firmy Voice Audio:
... dobrze brzmiący zestaw stereo można skompletować już za 10 tys. zł. Kwota 2-3 razy większa pozwala dołączyć do grona prawdziwych audiofilów. Ci którzy planują zbudowanie dobrze brzmiącego zestawu hi-fi powinni łukiem omijać anonimowe sklepy, w których nie mogą liczyć na fachowe doradztwo. Ktoś, kto złapał bacykla dobrego brzmienia, nigdy nie przestaje już ulepszać sprzętu.
Milan Weber prezentuje kolumny firmy CABASSE
Charakterystyczna była reakcja sieci Biedronka, która szybko reaguje na trendy rynkowe; przed gwiazdką wprowadziła do sprzedaży niedrogie gramofony i reedycje płyt winylowych znanych zespołów. Popyt przerósł oczekiwania. Skalę zjawiska doskonale ilustrują też kolejne, odbywające się od 20 lat wystawy Audio Video Show. Nikogo już dziś nie dziwią zestawy hi-fi w astronomicznych cenach. Niezwykłym zjawiskiem jest triumfalny powrót płyt winylowych; choć są znacznie droższe i mniej wygodne w obsłudze od CD, sprzedają się coraz lepiej - osiągając roczne wzrosty liczone w setkach procent. Nic więc dziwnego, że w marketach medialnych kurczą się półki z kompaktami, na rzecz longplayów.
Wystawa Audio Video Show 2016 - Christoper Cabasse i Milan Weber
Niedawno odwiedził Polskę guru winylowej branży Heinz Lichtenegger z Austrii, szef Pro-Ject - największej na świecie firmy produkującej gramofony. Nigdy nie stracił wiary w to, że płyty winylowe przetrwają rewolucję CD, ponieważ są najlepszym nośnikiem muzyki. I wygrał... Kiedy inni sprzedawali swoje kolekcje longplayów, on je kupował. W związku z tym dziś ma 25 tys. czarnych płyt, w znacznej części unikalnych.
Wystawa Audio Video Shoe 2016 - od lewej: Heinz Lichtenegger (Pro-Ject), Piotr Metz, Tomasz Zeliszewski (Budka Suflera), Milan Weber (Voice Audio)
Zadebiutował w biznesie mając 18 lat, jako sprzedawca hi-endowego sprzętu w najlepszym salonie w Wiedniu. Międzynarodową karierę zrobił dzięki firmie Pro-Ject, która powstała w 1991 roku, gdy nikt nie wierzył w odrodzenie gramofonów i winyli. Pro-Ject wykorzystał wieloletnie doświadczenia czeskiej fabryki Tesla, gdzie odbywa się produkcja.
Kolumny CABASSE
Kolejną ważną firmą w branży, która w lutym tego roku zdecydowała się uruchomić wzorcowy punkt sprzedaży w Warszawie, jest Cabasse, znana przede wszystkim dzięki kultowym kolumnom La Sphere o formie kuli. Zdaniem ekspertów – ze względów akustycznych - to kształt najlepszy z możliwych. Warto podkreślić, że nazwisko Cabasse związane jest z muzyką od 1730 roku, przodkowie dzisiejszego szefa zajmowali się budowaniem instrumentów smyczkowych i strunowych przez prawie osiem pokoleń.
Firma w obecnym kształcie działa od 1950 roku...
- opowiada prezes Christopher Cabasse.
... mój ojciec, który był wielbicielem muzyki klasycznej i jazzu, pragnął odtworzyć w warunkach domowych to, czego doświadczał w sali koncertowej W tamtych czasach muzykę odtwarzało się w wersji mono, nie było jeszcze mowy o hi-fi, a nasza firma zajmowała się produkcją głośników i wzmacniaczy. We wczesnych latach 50. kolumny Cabasse projektowane były na użytek filmów wyświetlanych w technice CinemaScope. Już w latach 50. były to systemy siedmiokanałowe, dzięki czemu można było uzyskać efekt lepszy od stereo. Wraz z rozwojem nowych technologii, udało nam się stworzyć głośnik koaksjalny, który dzięki sferycznej obudowie pozbawionej kątów ostrych tworzy jedną sferę drgań, promieniując dźwiękiem w tej samej osi. Jesteśmy obecni na paryskiej giełdzie. Nasza firma Cabasse nie jest już rodzinna, należy obecnie do AwoX, francuskiej firmy zajmującej się oprogramowaniem i urządzeniami multimedialnymi.
W 2003 roku przy współpracy z siecią firm oraz prestiżowych uczelni technicznych specjalizujących się w telekomunikacji, podwodnej akustyce oraz elektronice w nadmorskiej miejscowości Brest powstało Centrum Akustyczne Cabasse, którego Dział Badań i Rozwoju dysponuje wiedzą ekspercką niezbędną do badania nowych materiałów, tworzenia membran i przetworników, projektowania prototypów, przeprowadzania pomiarów w specjalnych bezechowych komorach, przeprowadzania testów niezawodności oraz odsłuchów mających na celu udoskonalanie najnowszych rozwiązań z zakresu sprzętu audio. Dzięki takiemu wsparciu, Cabasse jest dziś firmą nowych technologii. Oferuje nie tylko zestawy hi-fi, ale też wysokiej klasy bezprzewodowe systemy i głośniki instalacyjne, które można ukryć w ścianach i sufitach, co wpisuje się w ideę inteligentnego domu. Wymienione wyżej firmy łączy wspólny mianownik – zdecydowały się wejść na polski rynek dzięki Milanowi Weberowi, właścicielowi firmy Voice z Cieszyna.
Marcin Nowakowski
Zawsze słuchałem muzyki i zbierałem płyty, choć ich zdobycie w okresie przed 1989 rokiem graniczyło z cudem
- wspomina Milan Weber.
... dla mnie najważniejsza jest satysfakcja hobbystów, takich jaka ja, dla których jedną z najważniejszych rzeczy w życiu stanowi muzyka i ważny jest dla nich sposób, w jaki jej słuchamy. To właśnie z myślą o nich stworzyłem portal Fanalog, na którym można znaleźć mnóstwo ciekawych informacji o muzyce, płytach, gramofonach i innych urządzeniach hi-fi. Na marginesie – mam wrażenie, że media niesłusznie pogrzebały nadal znakomity standard CD, tak jak to się stało 25 lat temu z czarnymi płytami. Niewykluczone, że i CD – może w odnowionej formie – znów podbiją rynek.
W salonie Luxury Art Cinema przy ul. Brackiej 11/13 zobaczyć można także produkty innych marek dystrybuowanych przez Voice Audio: PRIMARE i Pro-Ject.
PRIMARE: Odtwarzacz CD32 i wzmacniacz I32
CABASSE Baltic
Gramofony Pro-Ject