

EGG-SHELL: CLASSIC 15.1 polskie lampy podbijają świat (2/2)
W części drugiej rozmowy, nieco bliżej przyjrzymy się głównemu bohaterowi - lampowemu wzmacniaczowi zintegrowanemu
Egg-Shell Classic 15.1 firmy Encore Seven. Swój pierwszy pokaz publiczny (jeszcze jako prototyp oznaczony jako 15WL) wzmacniacz zaliczył podczas wystawy AVS w listopadzie 2017, obecnie już jako ukończony produkt wszedł do produkcji seryjnej.
CZYTAJ> Część pierwsza: EGG-SHELL: PRESTIGE polskie lampy podbijają świat (1/2)
Zapraszamy do zabawy - obroty, zbliżenia, przesuwanie myszką
Przywieźliście na Electronics Show nowego Classica - jak jest on pozycjonowany w odniesieniu do dotychczasowej oferty?
Seria Classic powstała nieco później niż Prestige, po to by zaoferować klientom równie dobre brzmienie, ale w uproszczonej obudowie - by móc obniżyć pułap cenowy. W serii Classic zachowaliśmy układ „V” dla lamp mocy i pierwotnie także poziome koło głośności. Pierwszym modelem był Classic 9WLT (obecnie 9.2). Długo pozostawał jedynym przedstawicielem „serii”. Nowy model pojawił się, jako brakujące ogniwo. W planach mamy jeszcze przedwzmacniacz gramofonowy i być może adekwatną do Prestige 12WKT konstrukcję na KT88.
Z lewej Classic 9.2, z prawej Prestige - różnice widać gołym okiem
Przyjęliśmy taką zasadę, że modele w linii Prestige będą miały swoje odpowiedniki w serii Classic. A więc Classic 15.1 bazuje na modelu Prestige 15WS MK2. Konstrukcja elektryczna jest nieco uproszczona, ale bezpośrednio dziedziczy wszystkie główne cechy, które wpływają na charakter muzyczny: otwarte, detaliczne i przestrzenne granie z barwną średnicą, które spodoba się miłośnikom jazzu, klasyki i wszelkich stylów muzycznych wykorzystujących instrumenty akustyczne oraz wokale. Powinien również spodobać się miłośnikom elektroniki i niezbyt ciężkiego rocka. Dla pasjonatów technikaliów dodam, że konstrukcyjnie jest to Single-Ended, czysta trioda, oparta o dwie lampy mocy EL34 na kanał (sterowane parą lamp ECC83 i EF86) z zastosowanym sprzężeniem zwrotnym. Masywne transformatory obliczone pod poszczególne modele wzmacniaczy, są produkowane pod nasze zamówienia przez Leszka Ogonowskiego.
Classic 15.1 z hi-endowymi kolumnami Davis Acoustics...
... oraz równie hi-endowym okablowaniem Audiomica Labolatories
CZYTAJ> Audiomica - ekstremalne nowości
CZYTAJ>Polskie kable podbijają Chiny
Jednym słowem powstał wzmacniacz uniwersalny?
Bez przesady, urządzenia „do wszystkiego” nie istnieją. Mamy tego świadomość i nikomu oczu nie mydlimy. Jednak najbardziej uniwersalny w naszej ofercie jest Prestige 12WKT, który doczekał się kilku recenzji w prasie drukowanej w Niemczech, a w Polsce zdobył wyróżnienie „High-End” od Stereolife. I faktycznie jest to nasz „bestseller”.
Przykładamy w firmie dużą wagę do doboru elementów towarzyszących. Mamy świadomość warunków brzegowych dla poszczególnych modeli i możemy doradzić coś do konkretnej kubatury pomieszczenia odsłuchowego i sprzętu towarzyszącego. Próbujemy edukować - tłumaczymy, że budowanie systemu to nie kupowanie wzmacniacza do posiadanych kolumn, ani kolumn do stojącego już w salonie wzmacniacza. Wszystkie elementy systemu, nawet kable, najlepiej kupić jednocześnie, optymalnie je ze sobą dobierając.
Dream Reverence #1 - przykład współpracy w ramach Klastra - gramofon Pre-Audio + wzmacniacze Egg-Shell
+ kolumny Bodnar Audio + kable Audiomica Laboratory - tworzą spójny wizualnie system,
w takim podejściu do robienia wspólnych interesów tkwi potencjał, jak i zadowolenie klientów
Czy w tym miejscu nie powinniśmy aby wspomnieć, o współpracy z innymi producentami zrzeszonymi wokół wspomnianego już Polskiego Klastra Audio?
Tak, choć jest to głębszy temat. Encore Seven jest jednym ze współzałożycieli Klastra. A budowanie systemów, które stanowią spójną całość, tak brzmieniowo, jak i wizualnie jest jednym z naszych głównych celów. Zamiast zajmować się wszystkim po trochu uznaliśmy, że znacznie więcej osiągniemy, gdy każdy z członków pozostanie specjalistą w swojej dziedzinie. Dogadaliśmy się. Członkowie Klastra to małe i średnie manufaktury - jak dawne warsztaty mistrzowskie.
Na ile nam się udało zrealizować cele, najlepiej widać na przykładzie systemów Dream Reference (pokazywane m.in. na Audio Video Show 2017).
Klaster to twór otwarty na polskich producentów. Przez cały czas rozmawiamy z firmami, które mają coś ciekawego do zaoferowania i są elastyczne by kastomizować wizualnie swoje produkty.
Pan Krzysztof Grabowski (mój rozmówca) "przyłapany" podczas zmieniania albumu na jednej z Klastrowych prezentacji: wzmacniacze Classic i Prestige + gramofon Shape of Sound, kolumny Avalanche Reverence Monitor, stolik VAP, okablowanie Audiomica,
foto z Electronics Show (kliknij żeby powiększyć)
Uszom nie wierzę… czyżby istniała rdzennie Polska instytucja, której członkowie nie pożerają się codziennie na śniadanie?
Współpraca czasem nie jest łatwa, ale udaje nam się działać już od kilku lat. Skład Klastra nie jest i raczej nie będzie stały, bo to nie jest organizacja przymusowa. Ciągle przystępują nowi członkowie – nawet ci tak znani i uznani na rynku audio, jak choćby Zeta Zero. Kiedy indziej są to dobrze zapowiadające się nowe twarze jak np. ostatnio Ciarry.
Jak widać, choćby po tych targach (red. Electronics Show), jesteśmy jednymi z nielicznych, którzy pokazali sprzęt audio. Być może w przyszłości, gdy impreza stanie się cykliczna, będziemy mogli się poszczycić uczestnictwem od pierwszej edycji.
W ramach Klastra tworzymy więc zaawansowane zestawy dla świadomych klientów. Ale istnieje też życie poza Klastrem – jeśli ktoś chce kupić sam wzmacniacz, zapraszamy. Spełniając podstawowe kryteria, np. co do efektywności kolumn głośnikowych, nasze wzmacniacze sprawdzą się bardzo dobrze z niemal każdym sprzętem towarzyszącym.
Widzę że wzmacniacz wyposażony jest w nowego pilota sterowania głośnością…
Tak, rozmawialiśmy już wcześniej o poziomym kole głośności, które kiedyś występowało także w serii Classic, tu jednak go nie ma. Rynek rządzi się swoimi prawami i docierały do nas częste prośby by także tańsza seria wzmacniaczy była wyposażona w piloty. Słuchamy klientów i partnerów, stąd taka zmiana. W szczupłym Classicu umieszczenie zmotoryzowanego potencjometru w pozycji pionowej okazało się niemożliwe. Może w przyszłości problemy techniczne przezwyciężymy i do tego układu jeszcze wrócimy. Tymczasem zdecydowaliśmy się z niego zrezygnować i teraz zarówno Classic 9WLT (obecne oznaczenie 9.2), jak i nowy Classic 15.1 wyposażone są w tradycyjne pokrętło bezpośrednio powiązane ze zmotoryzowanym potencjometrem Alps i sterowane podczerwienią z pilota Apple TV.
Seria Prestige pierwotnie miała do dyspozycji tylko pilota sferycznego – naszą słynną drewnianą kulę (był to pilot opcjonalny). Obecnie wszystkie modele mają prostego pilota w standardzie, a kula pozostaje opcją dostępną za dodatkową opłatą.
Z brytyjskim okablowaniem marki Black Rhodium - nie wiadomo co piękniejsze - przód czy tył?
(kliknij żeby powiększyć)
CZYTAJ> Więcej o przewodach Black Rhodium
Jakie lampy polecacie do swoich wzmacniaczy?
Lampami można do pewnego stopnia kształtować charakter brzmienia, podobnie jak chociażby kablami. Nie ma jednego dobrego czy uniwersalnego zestawu lamp. Powinny być one dobrane do całości zestawu stereo, ale też, albo przede wszystkim, do preferencji osobistych słuchacza. Przykładowo, do Wielkiej Brytanii wysyłamy wzmacniacze bez lamp. Tam, świadomy potrzeb swoich klientów dystrybutor, sam dobiera lampy i najczęściej są to Mullardy. Już wkrótce, będziemy podawać ceny wzmacniaczy bez lamp. Niemniej, obracamy się w kręgu takich producentów jak Tung-Sol, Electro-Harmonix, JJ, Sovtek, Mullard, Golden Lion, TAD. Początkującym klientom zaoferujemy zestawy „startowe”, które dla jednych staną się docelowe, a dla innych będą początkiem zabawy w poszukiwanie ulubionego brzmienia. Doszliśmy do wniosku, że klienci, którzy mają własne preferencje odnośnie lamp, nie powinni być zmuszani do kupowania wzmacniaczy z narzuconymi przez producenta lampami. U nas klient ma wybór.
W siedzibie głównej w Bielsku Białej
Rozmawialiśmy o planach rozszerzenia serii Classic, a inne pomysły na przyszłość?
Plany idą w kilku kierunkach. Pracujemy nad ciągłym zwiększaniem zasięgu dystrybucji polskiej i zagranicznej. Jesteśmy obecni w kilku krajach Europy, a nawet w Azji i wszędzie spotykamy się z bardzo ciepłym przyjęciem. Nie przez przypadek zdobyliśmy tytuł „Produkt Roku” od High Fidelity za Prestige 9WST MK2. (9.2) Chcemy to wykorzystać i poszerzać sieć krajowych, jak i zagranicznych dystrybutorów. Odnośnie oferty, to planujemy wspomniane uzupełnienie serii Classic oraz przygotowujemy się do wprowadzenia do oferty nowego segmentu mocnych wzmacniaczy, przeznaczonych do współpracy z bardziej wymagającymi kolumnami, oraz sprawdzających się w większych pomieszczeniach. Zaimplementujemy w nich trochę zupełnie nowych rozwiązań. Te prace są już zaawansowane. Oprócz tego przed nami także takie drobiazgi jak zmiana nazewnictwa (właśnie się odbywa), które chcemy uprościć. No i oczywiście czeka nas dalsze zacieśnianie współpracy w ramach Klastra, bo to bardzo udana idea.
Pokój Polskiego Klastra Audio podczas Audio Video Show 2017 - egzemplarz przedprodukcyjny grał z nowymi kolumnami AVCON...
... premierowym gramofonem Shape of Sound...
... oraz odświeżoną serią kabli Audiomica Laboratory
Nie mogę zakończyć nie pytając o cenę i gdzie można kupić prezentowaną tu nowość?
O wzmacniacze EGG-SHELL można pytać u partnerów wymienionych na naszej stronie internetowej www.encore7.com , można też dokonać zakupu bezpośrednio u nas w firmie - w Polsce sami również zajmujemy się dystrybucją oraz sprzedażą detaliczną. Przed zakupem jest możliwość wypożyczenia wzmacniacza na odsłuch we własnym domu.
Cena sugerowana: EGG-SHELL Classc 15.1 - 8.900 zł (bez lamp)