
VITUS AUDIO: RD-101 DAC mk.2 - na tym poziomie trudno o spektakularne przełomy, ale poprawić się da
Jeśli komuś zależy na połączeniu ekstremalnej jakości wykonania z trwałością i nienagannym dźwiękiem, to Vitus wydaje się być trafnym kierunkiem myślenia.
W tym roku nie było równie spektakularnej nowości jak trzy lata temu Vitus Audio SIA-030, za to firma po prostu pokazała, co może zestawić na bazie swoich klocków. Efekt WOW murowany zwłaszcza, gdy mówimy o skrzyżowaniu potęgi brzmienia z nieprawdopodobną wprost lekkością przekazu.
Nowości na High End:
- VITUS AUDIO: RD-101 DAC mk.2 – mocno udoskonalona wersja DAC / Streamera RD-101
Na lewej szafce płaskie srebrne to DAC/Streamer – RD-101 mk.2 z serii Reference
/ to niebieskawe to CD Player – Vitus Audio SCD-025 mk.2 z serii Signature
/ na dole Music Server – Alluxity Media One z wyjściem cyfrowym
/ niemieckie kolumny SoundSpace Systems Aidoni
(kliknij)
VITUS AUDIO: RD-101 mk.2
Z nowości, Vitus pokazał odświeżonym w tym roku model DAC/Streamer – RD-101 mk.2 z serii Reference, w którym zmianom uległo: zasilanie, przeprojektowano konstrukcję streamera, ale przede wszystkim pojawił się nowy procesor DAC – Sabre ES9038Pro (zastępujący ES9028Pro) – to flagowy 8-kanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy HyperStream II będący 32-bitowym rozwiązaniem o najwyższej na świecie wydajności, przeznaczonym do zastosowań w sprzęcie audiofilskim i studyjnym, takim jak: odtwarzacze SACD / odtwarzacze Blu-ray / przedwzmacniacze cyfrowe / amplitunery AV / konsole studyjne / cyfrowe stacje robocze audio.
Poprzez wejście USB urządzenie będzie obsługiwać DSD do 256, PCM do 24/384, oraz pliki MQA. W trakcie procesu certyfikacji jest Roon. Dla obecnych właścicieli RD-101 przewidywana jest (najprawdopodobniej) aktualizacja sprzętowa.
Siłą napędową systemu były dwa monobloki Vitus Audio SM-011 z serii Signature, grające w klasie A/AB (25 W / 8 ohm)
(kliknij)
Nie są to nowości, natomiast pojawiły się nowe kolory – Pure White, oraz Jet Black, który jest znacznie ciemniejszą odmianą tego, co do tej pory było dostępne, ponadto strukturalna powierzchnia ma być bardziej trwała, no i co by nie mówić z bliska wyglądała bardzo fajnie
Przyczynek do naszej audiofilskiej dumy narodowej – w roli analogowego źródła występował polski gramofon J.Sikora z ramieniem z serii Sikora Reference Line / pod spodem preamp gramofonowy z serii Signature – Vitus Audio SP-103
/ jeszcze niżej Line Stage – Vitus Audio SL-103 mk.1 również Signature
Okablowanie to kanadyjski GutWire
Boostery (podpórki) pod kable Furutech
PS. Proszę wybaczyć jakość zdjęć, ale w pokoju panowały "egipskie ciemności" + punktowo świecące halogeny, natomiast ja nie o tym chciałem – produkty marki Vitus Audio, jak mało które są idealnie dopasowane do siebie wzorniczo (czyt. wyglądają jednakowo i różnią się jedynie wysokościami). To kolejny przyczynek do wzięcia tej marki pod uwagę, zwłaszcza gdy jesteśmy obsesyjnymi fanami w sprzęcie idealnego porządku i symetrii.