
GAUDER AKUSTIK: Capello - kolumny, które zamieszają na rynku
Od zawsze powtarzam, że najtrudniej wymyślać rzeczy proste, bo skomplikowane to każdy głupi potrafi. Gauder pokazał coś genialnego w swojej istocie i gdy się popatrzy na łatwość implementacji Bass Extension, to po raz n-ty z rzędu człowiek się zastanawia dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł?
Przedpremierowo na High End:
- GAUDER AKUSTIK: Capello – seria zapowiadana na wrzesień, którą będzie można kustomizować w domu klienta
- GAUDER AKUSTIK: Bass Extension – rozwiązanie dostępne tylko w topowych modelach schodzi pod strzechy – precyzyjna kustomizacja dźwięku w domu klienta
Na demo grały trójdrożne DARC 240 i to był jeden z tych najlepszych z najlepszych dźwięków wystawy. Nawet teraz na samo wspomnienie mam ciarki, a słowo które najlepiej opisuje to doświadczenie to OP-TY-MAL-NY / cechą wspólną wysokich serii Gauder'ów są obwody opóźniające dla tweeterów zbudowane na komponentach “analogowych” (kondensatory / oporniki / cewki + trochę drutu), które powodują, że źródło wysokich tonów jest akustycznie “przesunięte” w dół – tworząc odpowiednik źródła dźwięku punktowego. W tym procederze nie uczestniczą żadne cyfrowe procesory DSP – to formuła wymyślona przez Dr. Gaudera
(kliknij)
Gader Akustik wystawiał się w dwóch salach – w jednej była wystawa teoretyczna, w drugiej praktyczna i żeby się zbytnio nie rozpisywać, prezentacja live była NIE-SA-MO-WI-TA. Wystarczało kilka sekund słuchania, by włosy na całym ciele stały na baczność, a wzruszenie ściskało gardło.
Dr. Roland Gauder mówi, że to: "wyłączna zasługa matematyki i fizyki", ale u niego te dziedziny nauki jakby bardziej się starały.
Seria Arcona – współdzieli z innymi seriami wiele pryncypialnych cech jak: obudowa w kształcie “kropli” – sztywna i niwelująca geometrią wewnętrzne fale odbite / tweetery wysokiej rozdzielczości z membranami ceramicznymi Accuton’a (mające opinię jednych z najlepiej brzmiących na świecie) / woofery – lekka membrana XCone z aluminium usztywniona plastrem miodu / dzięki Bass Extention (będzie o tym więcej) można w prosty sposób zwiększyć podaż niskiego basu o 4 dB w zakresie od 30 – 60 Hz, a to powoduje że głośniki wydają się znacznie większe niż są / zwrotnice o typowym dla marki symetrycznym stromym nachyleniu idealnie balansujące przejścia pomiędzy przetwornikami / okablowanie wewnętrzne Clearwater / terminale głośnikowe WBT NextGen od niemieckiego lidera osprzętu, który słynie z nowatorskich technik pozłacania – jednym słowem małe dzieła sztuki
Najwyższa półka – DARC
(kliknij)
Inżynieryjne arcydzieło – każde żebro nie dość, że samo w sobie sztywne bo z metalu, to wzmacniane dodatkowo dwóch kierunkach
Od lewej: DARC z korpusami z aluminium / Berlina z prasowanego drewna / Capello z MDF 22 mm
GAUDER AKUSTIK: Capello
Gauder, podobnie jak wiele innych firm po lockdownie pokazał nowość wymagającą nieco skromniejszego budżetu, co nie znaczy że tanią, czy uproszczoną.
Capello wizualnie będą zbliżone do serii Keramik i Cassiano, ale z innym tweeterem i innym podziałem częstotliwości, a posiadacze wersji z aluminiowym tweeterem będą mogli ją upgradeować w warunkach domowych na berylową kopułkę, bez konieczności modyfikowania zwrotnicy.
Capello oficjalną premierę będą miały we wrześniu i wtedy to pierwsze pary pojadą do niemieckich redakcji na testy. Natomiast już teraz mogę powiedzieć, że zmiany technologiczne jakie wprowadziliśmy, powinny zaowocować wielkim krokiem naprzód.
W tej relacji chciałbym się jednak skupić na pewnym detalu, który łatwo przegapić biegając od prezentacji do prezentacji, a który w swej prostocie i genialności będzie robił istotną robotę.
GAUDER AKUSTIK: Bass Extension
Panel przyłączeniowy nowych kolumn Capello oprócz "dziurek" na górze znanych z topowych modeli,
posiada również "nowe dziurki", w które się wpycha chłopaków z pudełeczka...
(kliknij)
... a każdy z nich odpowiada za inny stopień przyjemności
(kliknij)
Bass Extension to zewnętrzne przełączniki kontrolujące bas w paśmie 40 – 80 Hz. Nie mają one wpływu na całkowitą ilość basu, a jedynie na jego “ogon” mogąc go podbić o 4 dB. Oczywiście w niektórych przypadkach to zbyt dużo, więc dopuszczamy możliwość mniejszego podbicia.
Rolą dealera będzie odwiedzenie klienta w domu i dopasowanie odpowiedniego modułu do istniejących warunków akustycznych, a wiec robić tuningu basu w zakresie 0 – 4 dB.
Do tej pory nasze niższe serie nie miały tej funkcji, była ona zarezerwowana bowiem wyłącznie dla 3 najwyższych. Od teraz dealer będzie również mógł wypożyczyć takie pudełko klientowi, by ten sam na spokojnie podjął decyzję przy której wersji basu chce pozostać.
Oczywiście nadal obowiązuje tu prawo zachowania energii, więc rozciągnięcie niskiego basu jest okupowane przez zmniejszenie impedancji w zakresie 25 – 35 Hz. Głośnik pobiera wtedy więcej prądu, co w przypadku mocniejszych wzmacniaczy nie stanowi problemu, ale lampowym maluchom może zabraknąć pary. W takich przypadkach można wyjąć zworkę filtra górnoprzepustowego i zmniejszyć "rozszerzenie basów" – impedancja wzrasta, a wymagania względem wydajności wzmacniacza maleją.
Takie czasy, że niektórzy klienci oczekują od kolumn, by im do komputera i listwy RGB LED za telewizorem pasowały
DARC 100 w edycji specjalnej z diodami od dołu i podświetlanym pod kolor wskaźnikiem mocy
/ po kliknięciu widać złote zworki strojące bas
Jest też obowiązkowo aplikacja
Słuchając Gauderów, trzeba to sobie wyraźnie powiedzieć, że one nie tylko oddają precyzję muzyki, ale znakomicie zarządzają emocjami.
Mając okazję ich posłuchania warto się skupić na muzyce zamiast na sprzęcie, bo wartość tych kolumn nie wyraża się w kilogramach aluminium, ani w liczbie najdroższych kondensatorów, ani nawet w paśmie przenoszenia, tylko w tym co jest niemierzalne a słyszalne.
Czasami ma się fart – dane mi było trafić w wolne okienko i porozmawiać przez dłuższą chwilę z Dr. Rolandem Gauderem (proszę wybaczyć porównanie), ale to jak móc sobie zrobić selfika z samym papieżem / ten facet teorię ma w małym palcu i jak sam o sobie mówi: "Jestem w stanie wiele zjawisk akustycznych przewidzieć, jeszcze przed rozpoczęciem pomiarów" i swoją wiedzą chętnie się dzieli m.in. na firmowym kanale YouTube