


ORTOFON: Verismo i MC Diamond - dwie diamentowe wkładki gramofonowe z najwyższej półki
Czy istnieją granice udoskonalania czegoś tak wydawałoby się „prostego”, jak wkładka gramofonowa?
Zainteresowanie vinylami sprawiło, że przestały być one li tylko nośnikiem nowych nagrań – tę rolę przejęły serwisy, natomiast wkładki, gramofony i tłocznie zaczęły się rozwijać w kierunku dostarczania dźwięku niemal ezoterycznego, który za sprawą bardzo wysublimowanych technologii nierzadko potrafią brzmieć lepiej niż zapis w studio.
Peter Wieth Hjordt – projektant wkładek
(kliknij)
MC Verismo
(kliknij)
Peter Wieth Hjordt (Ortofon): Prezentujemy dwie wkładki – MC Verismo, która premierę miała w ubiegłym roku i nasz topowy model MC Diamond.
MC Verismo to hi-endowa wkładka, ze wspornikiem z diamentu i takim samym stylusem Replicant 100, jaki zastosowaliśmy w modelu MC Anna Diamond. Korpus wykonany jest z tytanu, a dokładniej z proszku tytanowego spiekanego laserem podczas druku 3D. Pozwoliło to nam na zaprojektowanie cienkich ścianek oraz wewnętrznych przestrzeni wypełnionych luźnym tytanowym proszkiem, który jeszcze bardziej poprawia tłumienie. W ten sposób powstaje „głucha” struktura nieprzenosząca drgań. To jedyna technologia, w której coś podobnego można wykonać.
Wszystkie zdjęcia zostały zrobione przeze mnie podczas Show (włącznie z ekstremalnymi zbliżeniami), a część z nich to absolutne unikaty na skalę światową – pokazują publicznie po raz pierwszy niektóre detale konstrukcyjne
Rzeczywiście uderzając takim korpusem o twarde podłoże nie słychać żadnych metalicznych dźwięków, bardziej przypomina to głuche stukanie kawałkiem plastiku lub kości – dość zaskakujące i niepowtarzalne doświadczenie, bo jak już człowiek taką wkładkę kupi za te drobne 35.000 zł to raczej ostatnią rzeczą jaką chciałby usłyszeć to jej głuche stuknięcie o podłogę :)
Tu i na poprzednim ujęciu widać nieobrobioną powierzchnię wewnętrzną ze śladami warstw spiekanego laserowo proszku
Zależało nam by podczas odczytu sygnału z rowka nic go nie zaburzało. W tej wkładce mamy diamentowy stylus (igła – red.) mocowany na wsporniku wykonanym również w całości z diamentu. Dalej mamy niemagnetyczny rdzeń uzwojenia armatury (uzwojenia cewek – red.), ekskluzywnie zaprojektowane dla tej konkretnie wkładki, który to system przenosi dużą dynamikę dźwięku o otwartym charakterze.
W MC Diamond mamy podobną strukturę obudowy, za to używamy super czystych materiałów na uzwojenia, i całkowicie niemagnetyczną armaturę. Wyobraź sobie, że pomiędzy cewkami w armaturze mamy szczelinę całkowicie wolną od pola magnetycznego. Gdyby armatura była choć odrobinę magnetyczne wrażliwa, to zmieniałaby swoje położenie pod wpływem pola, a ponieważ tu mamy system całkowicie niemagnetyczny, więc element z uzwojeniami nie wchodzi w żadną interakcję z armaturą. To pozwala odzyskiwać z wkładki najdrobniejsze szczegóły dźwięku. Jest to również w ogromnym stopniu zasługa szlifu diamentowej igły Replicant 100 i diamentowego wspornika.
Diamentowy wspornik z diamentowym stylusem / widać jak nieprawdopodobnie cienkie są druciki uzwojenia
(kliknij)
Czas wyjaśnić pewną zagadkę – skoro cały wspornik jest wykonany z diamentu, to dlaczego nie jest przeźroczysty? Ano dlatego, że te pręciki są wycinane laserowo z dużych kryształów i nie są szlifowane (bo i po co?). Dlatego zależnie od przebiegu cięcia, czasem wyglądają na białe, czasem są niemal czarne, a niekiedy opalizują jak stal nierdzewna.
Usługę cięcia Ortofon zamawia w Szwajcarii, bo tylko tam zaoferowano im niezbędną precyzję.
Zawieszenie odlewane z nowej mieszanki gumy stworzonej przez Ortofon, a każdym miniaturowym odlewie jest otwór, który nie jest prostą dziurką, a ma kształt trąbki, co ułatwia utrzymywanie właściwego położenia wspornika
(kliknij)
Można powiedzieć, że MC Diamond (45.000 zł) to upgrade w stosunku do MC Verismo (35.000 zł) i do naszej poprzedniej topowej wkładki MC Anna Diamond (45.000 zł).
O czym do tej pory nie wspominałem, to że w MC Diamond stworzyliśmy nowe gumowe zawieszenie z dodatkiem nanorurek węglowych. Nowe tłumiki są o wiele bardziej delikatne od dotychczasowych, więc i wymagają znacznie wyższej precyzji w montażu.
Cały proces odbywa się pod mikroskopem z wykorzystaniem części w 100% przetestowanych, a na koniec robimy jeszcze testy odsłuchowe dla każdego gotowego egzemplarza.
No i już wiadomo skąd się bierze cena – to jest produkcja jednostkowa o bardzo wysokim poziomie złożoności, więc i wymagająca fachowców najwyższej próby. Część duńskiej załogi zajmuje się tym od 30-40 lat i jak zażartował mój rozmówca: "U nas w fabryce nikomu ręce się nie trzęsą" :)
Przypuszczam, że nigdy czegoś podobnego nie widziałeś i nie są to muszki owocówki – to są diamentowe stylusy przed osadzeniem
(kliknij)
Ortofon to nie tylko wkładki
(kliknij)
Powiedz w kilku słowach, na czym polega największa różnica pomiędzy tymi modelami, poza różnicą 1/4 ceny?
Od strony technicznej posiadają różnie rozwiązany mechanizm tłumienia i uzwojenia.
Verismo jest bardzo, bardzo, bardzo transparentna podczas słuchania muzyki, a gdy się przesiądziesz na MC Diamond wszystko się staje jeszcze bardziej naturalne, bezpośrednie i namacalne. Znika poczucie słuchania systemu audio, a pozostaje jedynie muzyka. Zapominasz o wkładce, gramofonie, wzmacniaczu i kolumnach.
Gdy zamkniesz oczy, na chwilę zapomnisz gdzie się znajdujemy i poczujesz się na scenie, to znaczy że osiągnęliśmy nasz cel.
MC Concorde Elite – wkładka premium dla DJ-ów / również zaprojektowana przez Petera
(kliknij)
Pokażę ci jeszcze coś, na co nie było warunków w Monachium. Taki kształt korpusu nazywamy Concorde i jest to nasza oferta premium dla DJ-ów. Typowa wkładka do gramofonu DJ-skiego kosztuje od 100 do 1000 złotych, zależnie od jakości, ale pokażę ci wkładkę za blisko dwa tysiące, w której rozciągnęliśmy do granic niemal wszystko, co jest możliwe.
W takich wkładkach jedynie ten maleńki czubeczek pracujący w rowku wykonany jest z diamentu, a wspornik to tytan lub aluminium. Tu wykorzystaliśmy stylus o nowy eliptyczny szlifie Nude Elliptical. Zmodyfikowałem uzwojenie i zawieszenie. W ten sposób powstała wkładka o wysokim sygnale wyjściowym, ale o cechach wkładek Hi-Fi.
Na korytarzu pan DJ robił masę hałasu, aż się kurz unosił
(kliknij)
Poproszony pokazał na czym pracuje – Concorde Mk2 SCRATCH
> ORTOFON: mówisz wkładka - myślisz Ortofon – dużo szczegółów na temat budowy MC Verismo
> ORTOFON: MC Diamond - audiofilska wkładka gramofonowa ucieleśniająca Niebo na Ziemi
> ORTOFON: Concorde Mk2 Elite - zawodowa wkładka dla zawodowych DJ-ów
Mieliśmy masę radości podczas rozmowy wykorzystując jako stolik... najnowsze kolumny Fyne Audio Vintage,
ale cicho sza, może nikt nie zauważy :)
... oraz prototypowy gramofon Musical Fidelity M8xtt