


ONKYO: TX-RZ70 - 11.2 kanałowy potwór powstał niczym feniks z popiołów
Onkyo w Monachium pokazało jedną premierę, za to ciężkiego kalibru — TX-RZ70 — najmocniejszy i najbardziej zaawansowany 11.2-kanałowy AV Receiver w historii marki.
Warto zauważyć, że Premium Audio Company zgromadziło już w swoim ręku całkiem sporo zacnych brandów
Na początek dobra wiadomość dla osób, którym mogło umknąć, że sensacyjne doniesienia na temat śmierci Onkyo okazały się mocno przesadzone (ach te klikbajtowe tytuły). Owszem było trochę zawirowań, aczkolwiek obecnie 100% nowym właścicielem jest twór biznesowy o nazwie Premium Audio Company, który ma pieniądze i nie zawaha się ich użyć celem przywrócenia należnej pozycji tej jakże wielce zasłużonej marce.
Premierowy Onkyo TX-RZ70 w gablocie i aktualnie dostępny Onkyo TX-RZ50
Onkyo TX-RZ70
W amplitunerach też obowiązują szkoły Falenicka i Otwocka – mam na myśli, że jedni producenci ukrywają WSZYSTKO pod klapką, a inni te najczęściej używane funkcje pozostawiają dostępne na zewnątrz – mnie te guziczki bardzo się spodobały, bo nie potrzeba od razu palcować klapy, albo szukać pilota żeby zmienić wejście na CD
(kliknij)
Widać, że nowemu właścicielowi bardzo zależy by powrócić na rynek z przytupem, więc 70-tka została napakowana po brzegi najnowszymi technologiami. Poniżej część z dostępnych funkcjonalności:
- 11 kanałów po 140 W przy 8 omach / max 210 W / 2 subwoofery
- przetworniki cyfrowo-analogowe ESS Sabre
- certyfikat THX dla trybów: kino / gry / muzyka / dźwięk przestrzenny EX
- funkcjonalność eARC
- wejścia HDMI 2.1 obsługują 8K / 60 Hz oraz 4K / 120 Hz (dla graczy)
- Dolby Vision
- HDCP2.3 / HDR10+
- kalibracja Dirac Live w wersji pełnopasmowej na wyposażeniu
- wykorzystuje uczenie maszynowe, aby idealnie dostosować się i skalibrować ustawienia do posiadanego zestawu głośników i układu pomieszczenia
- fani basu mogą ulepszyć system za pomocą Dirac Live Bass Control Single / Multi Subwoofer, aby uzyskać optymalną kalibrację najniższych tonów w systemach z kilkoma subwooferami
- Dolby Atmos / IMAX Enhanced / Auro 3D
- tryb optymalizacji pod kolumny Klipsch Reference Premiere
- współpraca z asystentami głosowymi
- integracja z domami inteligentnymi
- dwukierunkowy Bluetooth
- multiroom DTS Play-Fi / kompatybilny z Sonos
- Roon Ready / Chromecast built-in / AirPlay 2 / serwisy streamingowe
- jest nawet wejście gramofonowe
- jest promowany jako zbudowany przez audiofilów dla audiofilów
Onkyo TX-RZ70 od tyłu
(kliknij)
I z drugiego profilu
(kliknij)
Zmiany potrzebują czasu, a nie tylko dobrych chęci... jeśli uświadomimy sobie, że w widocznym na zdjęciach amplitunerze jest ponad 6200 komponentów i wyobrazimy sobie jak skomplikowany łańcuch dostaw temu towarzyszy, że niektóre części muszą być zamawiane z trzyletnim wyprzedzeniem – logistyka staje się prawdziwym wyzwaniem, a wystarczy, że na czas nie dojedzie jedna śrubka i cała produkcja staje.
Na co dzień w ogóle nie myślimy tymi kategoriami – wzmacniacz czy odtwarzacz CD dla nas klientów to sztuka w kartonie. To że komukolwiek chce się i opłaca bawić w tworzenie tak złożonych wzmacniaczy wielokanałowych należy mu się szacun za samozaparcie.
Sorki za te refleksy, ale pokrywy z plexi nie dało się zdjąć :)
(kliknij)
O tym, że Onkyo nadal zamierza trzymać poziom niech świadczy pierwszy z logotypów na obudowie – certyfikat THX, który stoi przed Atmosami / IMAXami / DTSami i całą resztą. W 1993 roku Onkyo jako pierwsza marka elektroniki dla kina domowego uzyskała certyfikat THX i z dumą się tym chwali w czasie gdy inni dawno go sobie odpuścili.
Nie chcę przez to powiedzieć, że urządzenia bez THX są gorsze, natomiast mówię, że fakt posiadania go świadczy, że ktoś z zewnątrz to kontroluje i sprawdza czy nadal bez względu na to, jakie wejście zostanie użyte / jaka kombinacja wbudowanych funkcji / jaki przedwzmacniacz lub wzmacniacz, absolutnie nic nie zostało dodane, lub ujęte z materiału źródłowego.
Przy tak dużych wentylatorach urządzenie powinno być ciche
(kliknij)
Nie trzeba być znawcą, by dostrzec, że wzmacniacze to kawał solidnej roboty
Wspominałem, że Premium Audio Company gromadzi marki z różnych segmentów i widać tego praktyczne efekty – w amplituner wbudowano tryb optymalizacji dla kolumn Klipsch'a. Dzięki wprowadzeniu do pamięci parametrów zwrotnic można od teraz łatwo zintegrować głośniki Klipsch Reference / Reference Premiere. Wystarczy wskazać model posiadanego głośnika dla każdego z kanałów, a zoptymalizowane ustawienia zwrotnic zostaną automatycznie zastosowane.
Kolejny bajer to dwukierunkowy Bluetooth. O ile przesył do urządzenia jest oczywistą oczywistością, o tyle transmisja w drugą stronę, która pozwoli nam korzystać ze słuchawek bezprzewodowych już taką oczywistością nie jest. Jeśli tylko posiadamy kompatybilne słuchawki to z automatu użyte zostaną kodeki aptX / aptX HD, czyli 24-bitowy dźwięk bezprzewodowy. Już mi się to podoba :)
Ponadto Onkyo wspiera dwa system multiroom:
- otwarty DTS Play-Fi, pozwalający na korzystanie z głośników firm trzecich
- zamknięty Sonos
Dobrze, że Onkyo powróciło do gry, bo dla nas klientów konkurencja pomiędzy producentami zawsze oznacza rozwój technologiczny i spadki cen.
Ceny sugerowane:
Onkyo TX-RZ70 14.999 zł
Onkyo TX-RZ50 7.499 zł
> ONKYO + BEYERDYNAMIC + SVS + JAMO: silna grupa pod wezwaniem
Obok stał potwornie wypalcowany, o oczko niżej w hierarchii 9-kanałowy Onkyo TX-RZ50
Onkyo TX-RZ50 od tyłu
(kliknij)
W Pioneer chwilowo zastój, aczkolwiek słyszałem, że TX-RZ70 ma niedługo zostać udostępniony również w obudowie Pioneer'a
/ miły gest w stosunku do starych klientów przywiązanych do marki
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Konsbud HI-FI
