


FOCAL: nowe słuchawki & NAIM: Uniti Nova PE - najmocniejszy all-in-one
W stajni Focal / NAIM niedużo, za to intrygujących nowości — dwie pary pięknych słuchawek w wyjątkowo atrakcyjnych jak na Focal'a cenach.
U NAIM'a najtańszy i najdroższy Uniti, czyli jeden montażowy do schowania w szafie, a drugi najmocniejszy w historii firmy do postawienia z dumą na niej.
Grzegorz Maćkiewicz (FNCE): Focal przywiózł ze sobą dwa modele słuchawek przewodowych — zamknięte AZURYS i bardzo podobnie wyglądające z bardzo nisko jak na tego typu konstrukcję schodzącym basem do 25 Hz — otwarte HADENYS, .
Nazwy nawiązują do znanych i u nas komiksów Asterix i Obelix.
To, co mnie najbardziej w nich zaskoczyło to zewnętrzne podobieństwo — zwykle wymagania modeli otwartych są na tyle odmienne, że wymuszają inny wygląd natomiast tu muszle są na tyle obszerne, że były w stanie „zamaskować” to co się dzieje wewnątrz.
Z dodatkowych różnic warto wskazać na przewody — otwarte HADENYS’y to słuchawki do słuchania w zaciszu domowym więc dostały podwójny przewód audiofilski z przejściówką na dużego jacka, natomiast zamknięte AZURYS’y z uwagi na świetne tłumienie pasywne będą częściej „wychodziły” na miasto, więc doposażono je w mikrofon i czteropinowy wtyk do telefonu / odtwarzacza przenośnego.
Ach i jeszcze jedno, oba modele dostały nowe 40-milimetrowe membrany aluminiowo-magnezowe o profilu „M” chętne do schodzenia w dół pasma. AZURYS dzięki zamkniętej konstrukcji przetwarza nieprawdopodobne 15–22.000 Hz, natomiast HADENYS równie nieprawdopodobne, jak na model otwarty 25–22.000 Hz.
Zamknięte Focal AZURYS — ten lazurowy błękit świetnie będzie pasował do marynarki, jak i do jeansów
(kliknij)
Otwarte Focal HADENYS — w przeciwieństwie do przenośnego kolegi mają sygnał doprowadzony do każdej muszli osobno,
a to oznacza możliwość wymiany kabla na zbalansowany
Oba modele będą otwierały od dołu ofertę cenową i wchodzą do portfolio jako następcy wycofanych już z produkcji CELESTEE i ELEGIA.
Na górze Uniti Nova PE, na dole serwer sieciowy Uniti Core, a po bokach Focal SCALA UTOPIA EVO
(kliknij)
Uniti Nova PE — to przedstawiciel czegoś, co określam mianem nowego hi-endu, czyli z jednej strony all-in-one, a wykonanie i osiągi na najwyższym poziomie — kawałek luksusu dla tych, którzy nie chcą rozbudowanego systemu jak, chociażby seria 200
(kliknij)
NAIM również przywiózł dwie nowości, z który druga ma potencjał ogromnego zamieszania na rynku, co obserwujemy po pierwszych reakcjach ze strony publiczności oraz ilości preorderów partnerów handlowych, ale po kolei...
Uniti Nova PE (Power Edition — red.), czyli urządzenie będące ukoronowaniem całej serii Uniti i jednocześnie najmocniejsze urządzenie all-in-one — 150 W na kanał. Dlatego prezentujemy je podłączone do naprawdę dużych kolumn SCALA UTOPIA, a przypominam, że nadal pozostajemy w kręgu jednoskrzynkowych urządzeń kompaktowych, które są w stanie godnie zastąpić rozbudowany system złożony ze streamera, wzmacniaczy monoblokowych i tak dalej, wszędzie tam, gdzie klient oczekuje takiej funkcjonalności.
Ci-Uniti 102 z wejściem HDMI
(kliknij)
Druga nowość prezentowana na wystawie to Ci-Uniti 102, które również jest urządzeniem all-in-one ale przeznaczonym przede wszystkim dla rynku custom install. Tak naprawdę można powiedzieć, że jest to taki uproszczony Uniti Atom HDMI, ponieważ po pierwsze w środku jest streamer, a po drugie wzmacniacz i wejście HDMI, więc wystarczy podłączyć bezpośrednio dwie kolumny i voila jak mawiają Francuzi.
Co ciekawe jest to urządzenie Uniti wyposażone w tak zwane pre-settingi dla poszczególnych modeli kolumn Focal'a, czyli zamiast ustawiać cokolwiek na piechotę (aczkolwiek można jak się chce —red.) wgrywa się za pomocą odpowiedniej aplikacji przygotowane przez producenta zoptymalizowane ustawia.
Spodziewana dostępność na przełomie sierpnia i września.
Jak mówiłem jest to przede wszystkim urządzenie przeznaczone dla rynku customowego, ale to może być też ciekawe rozwiązanie dla każdego, kto chce po prostu mieć np. dwa fajne głośniki regałowe i elektronikę całkowicie schowaną. Będzie to wiec taki znacznie tańszy Uniti Atom.
Uniti Atom kosztuje 12.000 zł, a to urządzenie 1.500 euro więc jest różnica zwłaszcza na tle Uniti Nova PE za 45.000 zł.
Z formalnego punktu widzenia jest jedna konkretna różnica, mianowicie nowe maleństwo korzysta ze wzmacniaczy w klasie D, gdy pełnowymiarowy Atom z AB, co nie zmienia faktu, że dzięki temu jest małe, przeznaczone do montażu w szafach instalacyjnych typu Rack i jest to trzecie urządzenie w serii po 8-kanałowym wzmacniaczu Ci-NAP 108 i wzmacniaczu mono Ci-NAP 101 — do którego można w systemie podłączyć na przykład subwoofer lub pojedynczy głośnik w łazience.
U NAIM'a wszystkie urządzenia łączą się w sieć multiroom, więc łatwo sobie wyobrazić nawet nagłośnienie całego pałacu za pomocą takich dyskretnych rozwiązań.
Że z architektury AB przeskoczono na D nie robiłbym zbędnej sensacji, ponieważ topowy Nova PE również pracuje w klasie D.
Wygląda na to, że najbliższych latach takie korpusy z drapanego aluminium będą towarzyszyły wszystkim produktom premium NAIM'a