
SoundClub zaprasza na spotkanie z marką Boulder Amplifiers
BOULDER AMPLIFIERS – to amerykańskie dążenie do perfekcji. Jak już wcześniejszej zapowiadaliśmy produkty tej marki mogliśmy podziwiać podczas tegorocznego Audio Video Show. Na stoisku polskiego dystryburora - firmy SoundClub, zaprezentowano najnowsze konstrukcje: referencyjny przedwzmacniacz Boulder 2110 oraz stereofoniczna końcówka mocy Boulder 2160. Warto przy okazji przyjrzeć się temu producentowi trochę bliżej.
Początki
Historia amerykańskiej firmy Boulder Amplifiers, Inc. zaczęła się około 30 lat temu. Wtedy to Jeff Nelson, założyciel firmy, postanowił uciec od wiecznego zgiełku Południowej Kalifornii i poświęcić się swojej pasji – budowaniu wiernych muzycznej prawdzie wzmacniaczy - bez oglądania się na kompromisy, mody i zewnętrzne ograniczenia. Jednak wcześniej, jeszcze w Kalifornii, Jeff poznał Deane Jensen – specjalistę od transformatorów i konstruktora przedwzmacniaczy, w tym uznanego 990 gain stage op-amp który znalazł zastosowanie w późniejszy konstrukcjach.
Nazwa firmy nawiązuje zarazem bezpośrednio do jej lokalizacji, malowniczej doliny Boulder (Boulder Valley) w Kolorado, jak i charakteru tworzonych przez nią wzmacniaczy: potężnego, wręcz zamaszystego dźwięku. I choć takie brzmienie szufladkowane jest często jako tak zwana „amerykańska szkoła”, to w muzyce odtwarzanej przez systemy napędzane wzmacniaczami Bouldera próżno szukać nadmiernie rozpasanej, podkolorowanej ściany dźwięku. Wręcz przeciwnie, projektanci firmy w poszukiwaniu Świętego Graala branży audiofilskiej – możliwie najbliższemu prawdzie odtworzeniu nagrania - za cel nadrzędny obrali wierność materiałowi zarejestrowanemu podczas nagraniowych sesji.
Droga do perfekcji
Bezkompromisowość i nieustanne dążenie do perfekcji uosabiane przez Boulder Amplifiers wynikają w dużej mierze z zawodowego doświadczenia Jeffa Nelsona, który swoje pierwsze kroki stawiał w branży nagraniowej i radiowej - osiągając zresztą spore sukcesy! Jego specjalistyczne urządzenia dla studio nagraniowych trafiły do najbardziej renomowanych miejsc, przyczyniając się do powstania wielu niezapomnianych, wręcz kultowych dzisiaj produkcji. Warto tu wspomnieć ścieżki dźwiękowe wyprodukowane w słynnym Skywalker Sound (oddział Lucasfilm) czy też nagrania dla takich tuzów muzyki rozrywkowej jak Michael Jackson, Prince, szalenie popularnego za oceanem zespołu Dave Matthews Band, czy wreszcie takich reprezentantów rocka jak U2 i Van Halen.
Znajomość tajników branży nagraniowej, zamiłowanie do nieskażonego, naturalnego dźwięku oraz twórcza wnikliwość właściwa pasjonatom legły u podstaw filozofii firmy i wciąż sprawiają, że kolejne konstrukcje Boulder Amplifiers są coraz doskonalsze, czego potwierdzeniem są liczne wyśmienite branżowe opinie i nagrody oraz, a raczej przede wszystkim, zaufanie użytkowników z całego świata. Warto zresztą wspomnieć, że firma szczyci się tym, iż praktycznie wszystkie sprzedane od początku działalności urządzenia pracują do dzisiaj i mało tego - wciąż pozostają w rękach pierwotnych nabywców, trudno chyba o lepszy dowód uznania.
Tym nie mniej założenia i dążenie do perfekcji to jedno a realizacja to drugie, wszak na drodze do wyprodukowania przezroczystych brzmieniowo, efektywnych i zarazem przyjaznych dla użytkownika komponentów audio znajduje się wiele przeszkód i ograniczeń. Konstruktorzy z Boulder Amplifiers nie boją się eksperymentów i poszukiwania nietuzinkowych rozwiązań, lecz zawsze na pierwszym miejscu stawiają dążenie do jak największej wierności odtwarzanego nagrania, bez podbarwień i poprawiania oryginalnego sygnału. Ludzie z Boulder Amplifiers sami o swoich produktach zwykli mawiać, nieco przekornie, takimi oto słowami:
W rzeczy samej w naszym brzmieniu znajdziesz niewiele... wyłącznie to co zostało zarejestrowane na płycie.
Dlatego też do realizacji swojej niełatwej misji konstruktorzy firmy stosują najnowsze zdobycze elektroniki, najlepsze podzespoły i wyselekcjonowane komponenty oraz najwyższej klasy materiały. Ilość czy cena zastosowanych elementów, koszty opracowania i wprowadzenia do produkcji nie grają roli na etapie projektowania – nie ma tu chodzenia na skróty czy też „optymalizacji” pod dyktando księgowych - liczy się uzyskanie jak najlepszego, zgodnego z wizją firmy efektu.
Efektem takiego podejścia są wzmacniacze z rodziny 2000 (2000 Series). Są one typowym "kamieniem milowym" w historii firmy i do dziś dnia pozostają wyznacznikiem najwyższej jakości.
Pełna oferta
Z biegiem lat oferta Boulder Amplifiers rozrosła się, odpowiadając na coraz bardziej wymagające a zarazem zróżnicowane gusta i potrzeby odbiorców. Dzisiaj znajdziemy w niej nie tylko pełną gamę wzmacniaczy (w tym przedwzmacniacze, dedykowane stopnie mocy pracujące w pełnej klasie A czy też wzmacniacze zintegrowane) ale też przetwornik DAC (1012 DAC Preamplifier), przedwzmacniacz gramofonowy (1008 Phono Preamplifier) i wyrafinowany audiofilski odtwarzacz płyt CD (1021 Disc Player).
Co porabia odtwarzacz CD w ofercie producenta specjalizującego się w produkcji wzmacniaczy?
Wysokiej jakości wzmacniacz potrzebuje perfekcyjnego sygnału. Dążąc do zapewnienia najwyższej jakości odsłuchowych wrażeń i reagując na oczekiwania użytkowników swoich produktów firma poniekąd musiała opracować zgodny z własną filozofią odtwarzacz CD. Prototyp 1021 zaprezentowano w 2008 roku na targach elektronik konsumenckiej w Las Vegas (Las Vegas Consumer Electronics Show) ale prace nad udoskonalaniem konstrukcji trwały kolejne dwa lata. Powstała w efekcie konstrukcja, która nie tylko kapitalnie wygląda. Jest minimalistyczna, nieco futurystyczna a zarazem „industrialna”. To stylistyka z naprawdę sporym i wielofunkcyjnym interaktywnym kolorowym wyświetlaczem (właściwie to mini-kran/panel sterowania). Urządzenie cechuje się całą gamą zastosowanych rozwiązań wpływających na jakość dźwięku (choć należałoby raczej powiedzieć: eliminujących bolączki trapiące mniej zaawansowane lub budżetowe konstrukcje). Znajdziemy tam między innymi opracowany przez Boulder'a system eliminacji efektu jittera (Precise Interval Clocking System), ulepszenia w sekcji DAC czy też znacząco poprawiony system korekty odczytu danych. Dodatkową wisienką na torcie są funkcje związane ze strumieniowaniem muzyki po podłączeniu 1021 do domowej sieci lub serwera NAS. Urządzenie obsługuje formaty FLAC, WAV, MP3, ALAC, OGG oraz AIFF i odtwarza muzykę zapisaną w ultra wysokiej rozdzielczości (do 32-bits / 192 kHz) z płyt kompaktowych oraz plików.
Przy zastosowanych rozwiązaniach uwagę zwraca umiejscowienie kieszeni czytnika – nie centralnie, jak to jest przyjęte w większości konstrukcji z wyższej półki - lecz z prawej strony. Prawdopodobnie właśnie takie umiejscowienie kieszeni i napędu pozwoliło na zastosowanie tak pokaźnych rozmiarów wyświetlacza. Być może konstruktorzy znaleźli efektywne rozwiązanie nierównomiernego rozkładu masy i eliminację wpływu drgań obudowy.
Linie produktów
Produkty Boulder Amplifiers to łącznie cztery główne linie, pozwalające na dobranie i ewentualną dalszą rozbudowę w miarę rosnących wymagań kompletnego i spójnego systemu audio:
- seria 800
- seria 1000
- seria 2100
- seria 3000
Można przekonać się samemu
To pobieżne przedstawienie firmy i prezentacja wybranych jej produktów budzi zapewne wiele pytań. Czy filozofia i poszczególne konstrukcje sprawdzają się w praktyce? Jak wypadają produkty tego producenta w porównaniu do innych uznanych firm i wreszcie czy warto zainteresować się bliżej ofertą Boulder Amplifiers?