
Quadrophenia Muarah w SoundClub - 23 kwietnia 2016
Kwadrofonia to prawie zamknięty rozdział w audio. Prawie ponieważ na naszych półkach nadal stoją płyty zrealizowane w tej domenie, a wielu z nas pamięta urządzenia, które próbowały radzić sobie z pierwszymi próbami zapisu dźwięku wielokanałowego. Na dodatek nie brakuje osób, które posiadają współczesny wielokanałowy system kina domowego.
23 kwietnia firma MUARAH AUDIO zaprasza do siedziby warszawskiego SoundClub na jedyny i niepowtarzalny pokaz swojego autorskiego toru analogowego w wersji kwadrofonicznej. Sprzętowymi bohaterami tego dnia będą urządzenia MUARAH AUDIO, natomiast dzięki uprzejmości i zaangażowaniu warszawskiego SoundClub do odsłuchu użyte zostaną tubowe kolumny niemieckiej firmy CESSARO.
Sesje trwać będą około 45 minut, muzyka odtwarzana będzie na dwóch systemach: kwadrofonicznym i stereo. W każdym systemie źródłem będzie gramofon Mr. Black z ramieniem Jelco SA-750. Użyte zostaną dwie wkładki: Lyra Skala oraz Audio Technica AT150MLX. System kwadrofoniczny obsłużą kolumny Cesaro Chopin i Wagner. Ponadto usłyszymy wzmacniacz MU-4, phono Stage MU-2 oraz lampowy dekoder kwadrofoniczny w systemie SQ - MU-1
W mniejszej sali odsłuchowej do dyspozycji gości przygotowany będzie system stereo, także oparty na urządzeniach firmy MUARAH AUDIO.
MU-1 - dekoder kwadrofoniczny w systemie SQ
Poniżej prezentujemy tytuły płyt, których będzie można posłuchać w czasie pokazu.
Pink Floyd, The Dark Side of The Moon - Legendarna płyta gigantów rocka nagrana w 1973 i oryginalnie miksowana w wersji kwadrofonicznej. Jedna z najlepiej zrealizowanych płyt w systemie czterokanałowym. Wydanie australijskie. Miks kwadrofoniczny będzie można porównać z wersją stereo.
Pink Floyd, Atom Heart Mother - Wczesna płyta grupy Pink Floyd z roku 1970 przez samych muzyków niespecjalnie lubiana. Za to dla niektórych fanów jedna z najlepszych w karierze. Tomek Beksiński powiedział kiedyś o niej: "Gdybym miał lecieć w kosmos zabrałbym ze sobą właśnie tę płytę". Miks kwadrofoniczny będzie można porównać z wersją stereo.
C. Santana, Caravanserai - Czwarta płyta Carlosa Santany nagrana w roku 1972 z jego najlepszego okresu. Zamiast przebojów misterne kompozycje wprowadzające słuchacza w tajemniczy, pulsujący rytmem klimat. Wg niektórych najlepsze dzieło Santany. Technicznie nienaganne kwadrofoniczne wydanie japońskie.
Deep Purple, Machine Head - Szósta płyta Deep Purple nagrana w ruchomym studio Rolling Stonesów w Szwajcarii w roku 1972. Bardzo staranny miks kwadrofoniczny. Wydanie angielskie.
Miles Davis, Bitches Brew - Nowatorska płyta Milesa w stylu fusion z pełnym elektrycznym składem. Nagrana w 1969 czyli jeszcze przed wynalezieniem kwadrofonii ale po latach zmiksowana ponownie na cztery kanały. Świetne japońskie wydanie.
Test Record firmy Project3 - płyta do kalibracji systemu kwadrofonicznego SQ zawierająca bardzo efektownie zrealizowane standardy grane m.in. przez gitarzystę Tonego Mottolę. Świetny materiał do demonstracji możliwości analogowego systemu czterokanałowego. Nagranie z roku 1973. Wydanie USA.
Tony Mottola, I Only Have Eyes For You - Tony Mottola grający z zespołem ballady miłosne pod szyldem wytwórni Project3 promującej kwadrofonię we wszystkich jej odmianach. Nagranie z roku 1975. Wydanie USA.
Bloomfield Kooper Stills, Super Session - biały blues w najlepszym wydaniu. Materiał zrealizowany w 1968 roku w wersji stereo zmiksowany z oryginalnych ścieżek w wersji kwadro ponownie w latach 70tych. Wydanie japońskie. Ciekawostką jest, że już w erze cyfrowej Al Kooper starał się o ponowne wydanie płyty w wersji SACD 5.1. Niestety duże wytwórnie nie były tym zainteresowane. Zrobiła to wreszcie w roku 2014 audiofilska Audio Fidelity Records.
Mike Oldfield, Boxed - zestaw pierwszych trzech płyt Mika Oldfielda Tubular Bells, Hergest Ridge i Ommadawn wydanych w roku 1976 w kwadrofonicznych miksach. Co prawda Tubullar Bells był od razu nagrywany z myślą o kwadro, ale oryginalny remiks przygotowany kilka miesięcy po wydaniu wersji stereo okazał się nieudany.