
Polscy wystawcy na High-End Monachium 2016
Największa na świecie wystawa sprzętu High-End w Monachium to 4 dni zwiedzania, słuchania muzyki i oglądania sprzętu. To wiele spotkań, wywiadów, kolacji i śniadań. To także wiele wypitej kawy, pokonanych pieszo kilometrów oraz zmęczenie, które czasami trudno oddzielić od radości, że mogliśmy w tym wszystkim uczestniczyć. Redakcja INFOAUDIO.PL zrealizowała w trakcie wystawy kilkanaście filmów, przygotowujemy także obszerną fotorelację z innych stoisk. Zrodziło nam się też kilka pomysłów, z których mamy nadzieję powstaną ciekawe projekty.
Dla osób, które tam nigdy nie były postaramy się stworzyć kilkuodcinkową opowieść, która nieco przybliży ogrom przedsięwzięcia jakim jest ta wystawa. Pokażemy wam najciekawsze naszym zdaniem ekspozycje oraz być może zainteresujmy czymś co zainspiruje do kolejnej zmiany urządzenia w waszym torze audio.
Wystawa w Monachium to po części 4 ogromne hale, które uzupełniają jeszcze dwa piętra wystawiennicze oraz osobna, mała wystawa w hotelu Marriott. Na piętrach I i II znajdują się wyłącznie przeszklone "boxy" oraz pokoje odsłuchowe z prawdziwego zdarzenia. Łączna liczba około 500 wystawców jest tylko wartością przybliżoną. W rzeczywistości na wielu stoiskach znaleźć można było produkty marek, których na próżno szukać w katalogu wystawowym czy mobilnej aplikacji.
Do dyspozycji gości pozostaje kilka restauracji, przedstawiciele prasy mogą korzystać z PRESSROOM. Bardzo użyteczna aplikacja pomagała zlokalizować poszukiwane marki i stoiska, a osoby które przylatywały samolotami mogły bez problemu dotrzeć do centrum wystawienniczego z lotniska bezpłatnym autobusem. Jednym słowem typowy "niemiecki porządek".
Na zdjęciu powyżej i poniżej jedna z dwóch ogromnych przestrzeni gdzie można się spotkać i porozmawiać o interesach. Przeszklone boxy-pomieszczenia odsłuchowe to dość duże, dzielone czasami na dwie mniejsze przestrzenie, w których przygotowano pokoje odsłuchowe. W niektórych z nich warunki były na tyle poprawne, że słuchanie muzyki było wielką przyjemnością. To co widać na górnym zdjęciu po lewej stronie to wykonany z klocków LEGO model kolumny.
Zwiedzając wystawę bez problemu spotkać można ludzi, którzy przez wiele lat pracowali, aby współczesne audio osiągnęło kształt i brzmienie jakie znamy z prasy, reklam, wystaw i targów, ale dziś będzie tylko o polskich śladach na wystawie:
Dan D'Agostino - osoba, której przedstawiać nikomu nie trzeba
Polskie akcenty w Monachium
Dla wielu audiofilów trudna do zaakceptowania może być forma open-space na parterze, ale te stoiska traktować trzeba wyłącznie jako miejsce na prezentacje sprzętu, spotkania z producentami i dystrybutorami. Muzyki można było posłuchać jedynie w obrębie kilkunastu zamkniętych stoisk. Ich właściciele zdecydowali się wybudować coś w rodzaju zamkniętego ze wszystkich stron pokoju odsłuchowego. Prowadziły do ich drzwi, a tuż za nimi znajdowało się zazwyczaj 10-15 krzeseł lub sofa. Wielkie królestwo audio rozpościerało się na pierwszym piętrze, drugie zaś porównać można tylko do audiofilskiego raju. Tu ceny powierzchni osiągają pułap zaporowy i mniejsi wystawcy musieli zadowolić się miejscem na parterze. Na szczęście można było tam spotkać bardzo wielu, bardzo ciekawych producentów. Tam też lokowali się polscy wystawcy lub stoiska, gdzie ważnym elementem był polski akcent.
MYTEK
Firma MYTEK wprowadza jako jedna z pierwszych na świecie standard MQA. Jest to próba przeniesienia za pomocą technologii streamingu studyjnej jakości nagrań w ich studyjnej, nieskompresowanej wersji do naszych systemów audio. Jakie są szanse na upowszechnienie się tego lansowanego ostatnio standardu dowiemy się wkrótce - system na razie jest w fazie rozruchu, jesienią ma być ogólnodostępny. Ale o szczegółach wkrótce dowiedzieć się będzie można więcej z filmów jakie przygotowujemy dla Michała Jurewicza i jego firmy.
Michał Jurewicz i stoisko jego firmy MYTEK.
Brooklyn DAC
Manhattan DAC
this.pl Audio
Firmę this.pl Audio reprezentował Tomasz Kamiennik (drugi od lewej), ale na stoisku REGA spotkaliśmy oczywiście Roy'a Gandy - szefa brytyjskiej firmy REGA. Z tego spotkania powstanie bardzo ciekawy film o jednej z najsłynniejszych światowych gramofonowych marek.
ALBEDO
Kolejne ciekawe spotkanie na stoisku bydgoskiej firmy ALBEDO. Grzegorz Gierszewski oraz Paweł Topczewski z firmy ALBEDO, Stefano Jelo z włoskiej manufaktury Aqua Acoustic oraz Marcin Kałdan reprezentujący salon Audio Connect.
Firma ALBEDO obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia na polskim rynku. Z tej okazji wkrótce zaprezentowany będzie przewód, który konstrukcją nawiązuje do pierwszego produktu jaki został opracowany i wyprodukowany w 1996 roku.
LampizatOr
Nie mogło w Monachium zabraknąć Łukasza Fikusa oraz stworzonej przez niego firmy LampizatOr. W niezwykle przytulnym pokoju odsłuchowym, obok dość wyszukanej elektroniki odnaleźliśmy platformę antywibracyjną gdańskiej firmy STACORE.
STACORE
Firma STACORE to tak na prawdę dwóch ludzi: Bogdan Stasiak i Jarek Korbicz, którzy od jakiegoś czasu pokazują się w różnych miejscach związanych z audio ze swoim urządzeniem antywibracyjnym. Platforma STACORE od listopada - gdy zobaczyliśmy ją na Audio Video Show w Warszawie, przeszła kolejny lift i nabrała nieco więcej delikatności.
Na górze najwyższy model lampowego DAC firmy LampizatOr - Golden Gate DAC
FezzAudio
Fezz Audio - firma powiązana z Toroidy.pl oraz kojarzona coraz częściej z Pylon Audio -pokazała więcej niż się spodziewaliśmy. Oprócz znanego chyba wszystkim wzmacniacza Silver Luna można było zobaczyć i posłuchać wyższego modelu Silver Luna Prestige, najnowszego wzmacniacza Silver Luna Titania oraz wzmacniacza Fezz Audio Mira Ceti, który zobaczymy dopiero jesienią przed Audio Video Show 2016.
Maciek Lachowski
Fezz Audio - Silver Luna Titania
Konfekcjonowane przez Fezz Audio kable sygnałowe z wtykami firmy Ampenol
PYLON AUDIO
Ekipa Pylon Audio przywiozła prawie wszystko co obecnie produkuje jarocińska fabryka. Na stoisku można było zobaczyć kolumny z najnowszych jak i tych nieco starszych serii.
Mateusz Jujka
Cała Ekipa polskiego stoiska Pylon Audio oraz Fezz Audio: na zdjęciu między innymi: Maciek Lachowski, Mateusz Jujka, Grzegorz Pardubicki (AVM), Tomek Lachowski.
JR Audio
Determinacja Pana Józefa Radzimskiego doprowadziła do powstania kolejnego pięknego gramofonu. Na pierwszy rzut oka różnice są niewielkie, ale przy tak skomplikowanym urządzeniu najistotniejsze są najmniejsze szczegóły. Zestaw podobnie jak w Warszawie korzystał z kolumn Horns oraz dedykowanej do nich amplifikacji. Wkrótce odwiedzimy manufakturę JR Audio i opowiemy wam na czym polegają różnice pomiędzy gramofonem, który znamy z wystawy Audio Video Show, a tym który widzieliśmy na wystawie w Monachium.
AVID i Michał Gogulski
Firma AVID pokazała w tym roku coś innego niż tylko gramofony - wystawa High-End w Monachium była okazją do zaprezentowania nowych kolumn głośnikowych. Powoli referencyjny zestaw AVID-a osiąga swoją pełną postać: do kilku modeli gramofonów dedykowanych do nich phonostage oraz wzmacniaczy i preampu dochodzą zatem kolumny głośnikowe. Czy dystrybutor z Poznania będzie je oferował w Polsce okaże się wkrótce - zestawy nie będą tanie. Rozmawiając o ich konstrukcji i możliwościach można szybko dojść do wniosku, że cena będzie równie high-endowa.
Michał Gogulski na stoisku włoskiej manufaktury Diapazon
W pokoju odsłuchowym zaprezentowano wszystkie trzy zestawy serii Reference. Modele One oraz Two na razie nie są ostatecznie gotowe, a prace mające na celu osiągnięcie ostatecznego brzmienia jeszcze trwają. Podłączony do systemu model Reference Three to ważąca ponad 100 kg aluminiowa 2,5-drożna konstrukcja. Zastosowano w niej tytanowe przetworniki oraz 2-warstwową obudowę z litego aluminium przy czym warstwa zewnętrzna jest ażurowa.
Wkrótce przybliżymy czytelnikom te nowości AVID, naszym rozmówcą będzie Michał Gogulski, który prezentowanych kolumnach wie prawie wszystko.
Franc Audio Acessories
Akcesoria Franc Audio Acessories ukryte były dosłownie w pokoju firmy Lawernce Audio. Oprócz drewnianych platform antywibracyjnych mogliśmy zobaczyć listwę zasilającą w nowym - nieco kontrowersyjnym, złotym kolorze oraz podstawki antywibracyjne.
Dotychczas znaliśmy tę listwę zasilającą w czarnym wykończeniu. Teraz miłośnicy innej estetyki będą mogli zamówić sobie ten sam produkt w kolorze złotym.
Natomiast reszta konfekcji firmy wydaje się kolorystycznie niezmieniona, tak więc podstawki antywibracyjne będziecie mogli zamawiać w tradycyjnych kolorach czarnym i białym, a platformy pod sprzęt z naturalnego drewna.
Na koniec dwa bardzo miłe i zaskakujące spotkania.Pierwsze na stoisku niemieckiej firmy Dr. Kurt Muller, którą kieruje Polak - pan Waldemar Gordzielik. Historia firmy, która zajmuje się kompleksową produkcją membran głośnikowych sięga roku 1934. Na stoisku można było zobaczyć i porozmawiać praktycznie o wszystkim co dotyczyło tej właśnie tematyki.
Drugie spotkanie miało miejsce na stoisku Audio Research. Osobą, która opowiadała nam o marce, przyszłości produktów i ofercie amerykańskiego giganta był Brandon Lauer, który wiele lat temu studiował w Polsce. To bardzo miłe spotkanie rozpoczęło się od niezwykłego "dzień dobry", które było dla nas sporym zaskoczeniem.
Zapewne na wystawie w Monachium było znacznie więcej biało-czerwonych akcentów. Wszyscy, których spotykaliśmy dzielili się refleksją, że polski ślad na monachijskiej wystawie jest coraz bardziej zauważalny. Z roku na rok zwiększa się ilość polskich wystawców oraz produkowanych i prezentowanych przez nich produktów. Dużą cześć z nich przedstawiliśmy powyżej, na wielu stoiskach zrealizowaliśmy materiały wideo, które wkrótce będziemy publikować.
Zobacz więcej:
1. RELACJA
|
2. VIDEO + NEWSY |
3. GALERIE
|