

Audiovector Discreet - tak może wyglądać nowoczesne audio
Duńska marka Audiovector oraz jej polski dystrybutor - firma Voice, wprowadzają na polski rynek pierwsze zestawy aktywnej serii kolumn Discreet. Tą symboliczną decyzją można powoli ogłaszać - po raz kolejny zresztą - początek następnej rewolucji w audio. Urządzenia aktywne zadomawiają się w naszych systemach coraz lepiej. Jednocześnie grupa najbardziej konserwatywnych audiofilów, szuka nerwowo coraz mocniejszych argumentów aby bronić swoich starych pozycji.
Audiovector w wersji aktywnej
Systemy aktywne to stałe wyposażenie studiów nagraniowych. Stabilna konfiguracja wzmacniacza, przewodów i głośników pozwala na zachowanie ściśle określonej charakterystyki brzmienia. A w studiach nagraniowych, gdzie zazwyczaj kabli nie brakuje, możliwość pozbycia się ich kolejnych par, to jedna z metod uproszczająca życie realizatora czy producenta.
Kolumny aktywne w audiofilskich domowych systemach audio są często pomijane na samym starcie. I nie ma w tym nic dziwnego skoro wywołujące drgawki u miłośników sprzętu zamknięcie systemu likwiduje spory, ucisza dyskusje, a także często niszczy bezpowrotnie filar tego, co stanowi sens poszukiwań audiofilskiego Gralla - to znaczy ogranicza ilość możliwych zmian niesatysfakcjonujących elementów toru.
Dokonująca się obecnie cicha rewolucja przypomina nieco czasy gdy na rynku pojawił się tranzystor. W tamtych czasach, początkową nieufność oraz niezadowolenie z brzmienia zastąpił w końcu entuzjazm. Skutkiem tego było prawie całkowite zaprzestanie produkcji urządzeń lampowych. Obecnie obserwujemy proces dość podobny: technologia aktywna wchodzi właściwie frontowymi drzwiami. Wspierają ją działania marketingowe najpotężniejszych na rynku producentów, a oni już nie ukrywają swojego entuzjazmu nad tymi technologicznymi nowinkami.
Audiovector - seria Discreet
Jedną z firm, która na razie eksperymentuje z kolumnami aktywnymi jest duński Audiovector. Oferuje on obecnie kolumny serii DISCREET, które są bardzo ambitnym projektem. To nowoczesny 2.5-drożny zestaw głośnikowy, zaprojektowany i skrojony na miarę XXI wieku. Projekt bazuje na klasycznym zestawie serii SR3, różni się jednak dodanymi modułami aktywnymi. Oczywiście seria Discreet produkowana jest w każdej z czterech wersji: Super, Signature, Avantgarde oraz Avantgarde Arreté.
W kolumnach Discreet górną część pasma obsługuje nieco lepszy niż w wersji podstawowej tweeter: jest nim przetwornik Evotech Gen3. Duńczycy zarzekają się, że to najszybszy i najbardziej precyzyjny głośnik wykorzystujący jedwabną kopułkę. Woofery są takie same jak w wyższej wersji Avantgarde. Każdy głośnik zasilany jest własnym, pracującym w klasie D wzmacniaczem o mocy 70W. Do dyspozycji mamy wejścia analogowe, cyfrowe i pracujące w standardzie aptX Bluetooth.
Moduł sterujący DSP
Sygnałem zarządzają HUB oraz moduł DSP. Procesor działa przede wszystkim jak cyfrowa zwrotnica: dzieli poszczególne częstotliwości pasma na głośniki, jest on także odbiornikiem sygnału z pilota. Tył HUB-a to kilka czytelnie opisanych złączy oraz manualny potencjometr siły głosu. Można go położyć praktycznie w dowolnym miejscu - wymaga jedynie możliwości podpięcia kolumn oraz dostępu do zdalnego sterowania. Każdego kto wnikliwie przyjrzy się przewodom głośnikowym zaskoczą zapewne dwie rzeczy: po pierwsze kabelki są bardzo cienkie, po drugie do obu kolumn dociera dokładnie ten sam sygnał.
Przewody zastosowane w naszych systemach aktywnych, pomimo niepozornej grubości, to najwyższej jakości miedź poddana obróbce kriogenicznej. Na dodatek ich średnica zwiększa wskaźnik WAF, który jest jednym z najważniejszych aspektów - jeśli chodzi o systemy aktywne.
Mads Klifoth - Audiovector
Jak to działa?
Instrukcja obsługi całego zestawu jest bardzo prosta: wystarczy połączyć kolumny przygotowanym przez producenta kablem, skonfigurować źródło i włączyć muzykę. Na początku każdego tradycyjnie myślącego audiofila zdziwi zapewne rodzaj kabla głośnikowego: w HUB-ie porty wyjściowe dla kolumn to tylko jedno podwójne gniazdo, kolumny - pomimo, że aktywne - nie muszą być podłączane do zasilania. Docierający do zestawów Discreet sygnał audio jest filtrowany od zasilania w module aktywnym kolumny. Następnie trafia do układu DSP, gdzie identyfikowany jest jako prawy lub lewy kanał.
Prosto i z klasą. Te aktywne zestawy - przy prostej obsłudze i mniejszej ilości kabli - oferują brzmienie klasycznych zestawów Hi-Fi. Tak oto audio z przyszłości zaczyna być teraźniejszością.
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Audio Center Poland
