
Ciężkie brzmienie betonu
Jeszcze nie tak dawno temu, mówiąc o głośnikach, zwykle mieliśmy w głowie obraz drewnianych skrzynek zaopatrzonych w zestaw przetworników. Dziś, wraz z postępem techniki, producenci kolumn prześcigają się w najprzeróżniejszych kształtach czy użytych do produkcji materiałach. Jednym z ciekawszych, choć rzadko używanym materiałem, jest cement. Przyjrzyjmy się jego zaletom i wadom.
Jedną z niewątpliwych zalet jest jego wszechstronność. Kształt kolumn może być praktycznie dowolny i ograniczony jest tylko przez wyobraźnię projektanta. Jeśli natomiast chodzi o akustykę - mówiąc kolokwialnie ... to zależy. Każdy, kto choć raz w życiu znalazł się w tunelu nie powstrzymał się zapewne, aby nie sprawdzić czym jest echo. Beton jak wiadomo bardzo dobrze odbija dźwięki i odbicia docierającej do uszu słuchacza fali, stają się problemem.
Zapobieganie tym zjawiskom to główne zmartwienie producentów i projektantów. Eliminacja odbywa się na przykład poprzez odpowiednie zaprojektowanie wnętrza obudowy, tak by tylna ściana nie była równolegle ułożona w stosunku do membrany. Takie rozwiązanie stosuje w swoich projektach Shmuel Linski, założyciel izraelskiej firmy Linski Design.
Niemiecka firma Concrete Audio stosuje zakrzywiony ku tyłowi kształt bocznych ścian obudowy, tak by odbita fala pozostawała wewnątrz kolumny. Ostatnia droga, którą echo może dotrzeć do naszych uszu to rozchodzące się na zewnątrz wibracje samej obudowy ale z tym, ze względu na dużą sztywność i inne właściwości betonu, obudowy tego typu radzą sobie bardzo dobrze. Duża masa może być także wadą, ponieważ znacznie utrudnia zmianę ustawienia kolumn. Z drugiej jednak strony, w przypadku włamania, złodziej nie będzie w stanie ich wynieść.
Concrete Audio - zestaw N1
Dla osób nieobdarzonych dużą tężyzną fizyczną, ciekawym rozwiązaniem może być projekt firmy Anaestethic Designs. Ich głośnik nazwany Jack, to niewielkich rozmiarów zamknięta konstrukcja wykonana ze specjalnej mieszanki cementu 10 razy mocniejszego niż standardowy. Niewielkie rozmiary oraz minimalistyczny design, będą ozdobą dla nowoczesnego wnętrza.
Anaestethic Designs - model Jack
Concrete Orbs firmy Conscious Forms to z kolei waga ciężka. Zestawy w kształcie kul ważą 60kg w wersji domowej, a 62kg w wariancie przeznaczonym do stosowania na zewnątrz, odpornym na niesprzyjające warunki pogodowe. Mimo, że unikanie ostrych krawędzi może mieć zbawienny efekt w projektowaniu kolumn, w tej zamkniętej konstrukcji ilość odbitych fal wydostających się na zewnątrz, a także gęsty stalowy grill, może wpływać negatywnie na ich brzmienie. Bez wątpienia natomiast, będą ozdobą nowoczesnego wnętrza domu, restauracji czy tarasu.
Stosowanie cementu w projektowaniu kolumn może przynieść bardzo ciekawe, szczególnie wzorniczo, efekty. Jeśli połączyć to z przemyślaną konstrukcją zapewniającą wysoką jakość dźwięku, to taka mieszanka na pewno znajdzie nabywców nie tylko wśród entuzjastów gustownych wnętrz, ale i dobrego brzmienia.
Concrete Orbs firmy Conscious Forms