


Alcons Audio dywersyfikuje swoją ofertę - nowości z ISE 2025
Holenderski producent systemów nagłośnieniowych, Alcons Audio, znany z wykorzystywania w swoich produktach własnej, opatentowanej technologii Pro-Ribbon, nie zamyka się tylko na rynki instalacyjne i pro-audio, ale aktywnie poszukuje miejsca dla siebie również w innych dziedzinach "dźwiękowych". Przykładem tego jest nowa seria monitorów studyjnych, po raz pierwszy zaprezentowana w ubiegłym roku, którą po ulepszeniach można było zobaczyć i posłuchać na targach ISE. Ale to nie wszystkie nowości od Alconsa.
Moduł Alcons CRMSQ
Holendrzy zaprezentowali w Barcelonie nowego członka rodziny CRMS, czyli serii dedykowanej do zastosowań w salach projekcyjnych, kinach domowych, ale i salach teatralnych i innych. Jest nim dwudrożny moduł CRMSQ, składnik systemu vertical array. Zaprojektowany w celu uzyskania doskonałej czystości i zrozumiałości niezależnej od pomieszczenia, definiuje to, co jest możliwe w zakresie reprodukcji dźwięku o wysokiej wierności w przestrzeniach o dowolnej wielkości, takich jak sale multimedialne, instalacje niestandardowe, studia itp.
Sercem CRMSQ są dwa opatentowane przez Alconsa 12-calowe przetworniki RBN1203, z których każdy może pochwalić się mocą szczytową 2000 W, oferując praktycznie nieskończony zapas HF. Zamontowane w układzie współosiowym przed czterema wysokowydajnymi 6,5-calowymi głośnikami niskotonowymi z technologią Active Coil™, pozwalają uzyskać ultra niskie zniekształcenia przy bardzo wysokiej dynamice. Dzięki Alcons Adjustable Azimuth™ sekcję wysokotonową można ręcznie regulować w pięciu poziomych krokach co 5 stopni, aby uzyskać optymalną projekcję w kierunku krytycznego obszaru odsłuchu, zachowując jednocześnie ultra cienką głębokość montażu wynoszącą 25,4 cm.
CRMSQ jest dostępny w dwóch opcjach dyspersji poziomej — 80 stopni (CRMSQ/80) lub 110 stopni (CRMSQ/110) — i można go zamówić jako system bi-amp o dużej mocy lub zasilany z pojedynczego kanału wzmacniacza. Pasywne filtrowanie umożliwia zasilanie maksymalnie trzech modułów CRMSQ przez jeden kanał wzmacniacza, co czyni go niezwykle wydajnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk.
Nowy zestaw typu point-source
Barcelona była też miejscem "przedpremiery" dwóch innych urządzeń, o których póki co, nie ma zbyt wiele informacji. Pierwszym z nich jest nowy zestaw typu point-source, oparty na dwóch głośnikach 10-calowych i przetworniku wysokotonowym, oczywiście w technologii Pro-Ribbon. Czekamy z niecierpliwością na więcej informacji o tym produkcie oraz na możliwość nie tylko pooglądania (jak to miało miejsce na ISE), ale również posłuchania.
Wzmacniacz Alcons Director6
Druga nowość to 8-kanałowy wzmacniacz Director6, oferujący po 700 W na kanał. Urządzenie oferuje 8 wejść cyfrowych AES3, 8-pasmowy parametryczny EQ, delay, bibliotekę presetów dla szerokiej gamy zestawów głośnikowych Aconsa oraz sterowanie zdalne z poziomu oprogramowania AL Control. Urządzenie o wielkości 2U i wadze niespełna 7 kg wyposażone jest w złącza Phoenix Euroblock i wejścia GPIO. Ośmiokanałowa konstrukcja zapewnia bardziej ekonomiczną cenę za kanał w instalacjach o dużej liczbie kanałów, np. w konfiguracjach dźwięku przestrzennego czy systemach immersyjnych.