
Tauron Nowa Muzyka w czerwcu
W czerwcu w Katowicach wybrzmi to, co obecnie najciekawsze na polskiej scenie offowej. Podczas jubileuszowej 20. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice usłyszmy elektroniczne liveacty, tytanów alternatywy, nowe projekty młodych jazzmanów i czarującą harfistkę. Zaproszone artystki i artyści gwarantują niepowtarzalną fuzję dźwięków. Karnety i bilety dostępne na stronie https://festiwalnowamuzyka.pl/.
Reprezentację krajowej sceny na Tauron Nowa Muzyka Katowice otwierają leśne duchy stojące za projektem ETNOBOTANIKA. To autorzy nostalgicznej mieszanki sampli i elektroniki, która od dłuższego czasu nie schodzi z playlist w całej Polsce. Górnośląski duet zaprezentuje na festiwalu przedpremierowo materiał z nadchodzącego albumu. Wielu fanów z pewnością ucieszy także powrót grupy Fisz Emade Tworzywo, która na najnowszym albumie „25” odwołuje się do klimatu kultowych „Polepionych Dźwięków”. Tytani polskiej alternatywy są w znakomitej formie, w charakterystycznym stylu łącząc elektronikę z muzyka rockową i rapem. W Katowicach usłyszymy zarówno nowy materiał, jak i największe hity grupy. Młodą energię polskiej sceny jazzowej reprezentować będzie hoshii, czyli saksofonista Kuba Więcek i jego nowy zespół. To muzyczna podróż pełna eksperymentu, wolności i nowej tożsamości brzmieniowej, oparta w dużej mierze na elektronice. Podczas festiwaluhoshii zagrają na scenie w Amfiteatrze NOSPR – Powered by Lech. Jazzowe korzenie posiada również międzynarodowy duet Crack Rock, który tworzą multiinstrumentalista Latarnik (Marek Pędziwiatr, lider takich zespołów, jak EABS, Błoto i Zima Stulecia) oraz amerykański wokalista Anthony Mills (Wildcookie). Wspólnie podejmują eksplorację stanu uzależnienia, który zainspirował nazwę grupy i muzykę. Pod postacią lekkich piosenek przemycają poważne treści przepełnione bólem. Odmienne inspiracje przyświecają kolejnej artystce w zestawieniu. Marysia OSU to urodzona w Polsce, ale mieszkająca w Londynie harfistka, producentka i kompozytorka. Słynie z nowatorskiego połączenia muzyki klasycznej, ambientu i jazzu. Jako harfistka daje swój ogromny wkład londyńskiej scenie jazzowej, a w czerwcu zaczaruje publiczność 20. edycji festiwalu. Z Wrocławia do Katowic przyjedzie Oxford Drama, czyli duet tworzony przez Małgorzatę Dryjańska i Marcina Mrówkę. W swojej twórczości inspirują się m.in. muzyką Morrisseya, a mieszankę stylów, jaką reprezentują najprościej określić jako eksperymentalny pop. Zestawienie zamyka Piernikowski, zdecydowanie jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów. Na festiwalu zagra materiał z ostatniego albumu „Beyond Echo of Time”. Mroczne i abstrakcyjne melodie przeniosą publiczność w świat zachwycających struktur dźwiękowych. To może być jeden z najciekawszych koncertów festiwalu.
To wciąż jeszcze nie koniec ogłoszeń. Już niedługo odkryte zostaną kolejne tajemnice TNMK 2025. Warto zadbać o wejściówkę jeszcze dziś!
Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia. Współgospodarzem Miasto Katowice.
Dzięki kombinacji futurystycznych dźwięków i postindustrialnych lokacji, Festiwal szybko zdobył lojalną publiczność. Od samego początku organizatorzy chcieli prezentować to, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów, udowadniając jednocześnie, że brzmienia praktycznie całkowicie nieobecne w krajowych mediach, mogą przyciągnąć do Katowic coraz liczniejszą publiczność z Polski i Europy.
Tauron Nowa Muzyka Katowice od wielu lat uważnie śledzi kariery największych gwiazd oraz najciekawszych debiutantów. Zaprasza tych artystów, którzy łączą niecodzienne, czasem awangardowe pomysły, z umiejętnością dotarcia do wielotysięcznej publiczności. To właśnie tu po raz pierwszy w Polsce wystąpili Autechre, DJ Krush, Prefuse 73, Jamie Lidell, Amon Tobin, Flying Lotus, Battles, Bonobo, Fever Ray i wielu innych.
Połączenie nowoczesnych brzmień z historycznym dziedzictwem Górnego Śląska okazało się doskonałą receptą na sukces. Najlepszym dowodem na prawdziwość tych słów jest wciąż rosnąca publiczność festiwalu i spora liczba nagród – w tym tytuł Najlepszego Małego Festiwalu w Europie, przyznany przez European Festival Awards w 2010, 2012 i 2014 roku.