Audiovector SR3 Signature DISCREET - BUDOWA
Autor: Michał Sommerfeld • 16 września 2016

Spójrzmy świeżym okiem na kolumny Audiovector SR3 Signature Discreet. Nasza testowa kolumna została pokryta białym lakierem i patrząc na nią z przodu - mamy wrażenie, że jest to zwykła kolumna Hi-Fi. Różnice pojawiają się po jej odwróceniu. Jeden rzut oka wystarczy, aby dostrzec nieco inaczej wyglądający tylny panel.
Pochlebnych recenzji dla tego zestawu w wersji pasywnej nie brakuje. To doskonała kolumna, często opisywana i stawiana jako wzorzec brzmienia w tej klasie cenowej. Wraz z SR3 Signature DISCREET otrzymujemy dodatkowo wbudowany w każdy zestaw wzmacniacz i centralny, zgrabnie zaprojektowany HUB. Jest on odpowiedzialny za zarządzanie i sterowanie zestawem. W komplecie z dwoma kolumnami, w trzecim płaskim kartonie, dostajemy także jeden nieco egzotycznie wyglądający przewód głośnikowy oraz zasilacz dla modułu sterującego. Kolumny nie wymagają zasilania - czyli dwa kable mniej... doskonale! Niestety producent nie przewidział w zestawie pilota - szkoda.
HUB
To małe płaskie pudełko pozwala zredukować ilość urządzeń audio do przysłowiowego minimum, a właściwie zera. Ich liczba zmniejsza się znacząco, ponieważ naszym źródłem w opcji minimalistycznej może być zwykły smartfon lub - gdy mamy do dyspozycji komputer lub streamer z Bluetoothem - każde bardziej zaawansowane źródło cyfrowe. Celem tych zabiegów jest to, aby to kolumny stały się sercem domowej rozrywki. Można je wówczas podłączyć na przykład do telewizora z dekoderem czy konsoli do gier. Tak właśnie wyobrażają sobie Duńczycy miejsce zestawów aktywnych domowego użytku: bezproblemowe odtwarzanie dźwięku, minimalny nakład sił i środków, ale nadal najwyższa możliwa jakość dźwięku i doskonały wzorniczo projekt.
Wyjścia i wejścia
Audiovector SR3 DISCREET są kolumnami, które nie dość, że posiadają własne wzmacniacze, to również bogaty zestaw wejść cyfrowych i analogowych oraz - dla lubiących wygodę - łączność Bluetooth. Sygnał do zestawów możemy doprowadzić w następujący sposób:
- Wejście Jack 3,5mm dla sygnału analogowego (zielone)
- Wejście RCA dla sygnału cyfrowego (żółte)
- Wejście Optyczne1 dla sygnału cyfrowego (czarne)
- Wejście Optyczne 2 dla sygnału cyfrowego (czarne)
- Łączność Bluetooth
Wysoki WAF (Wife Acceptance Factor)
Ujęliśmy to żartobliwie, ale właśnie do tego ta sytuacja się sprowadza. Wiemy, jak ciężkie potrafią być negocjacje z rodziną na temat rozmiaru i ustawienia zestawu audio. Również przewody głośnikowe, kable zasilające czy sygnałowe wiszące z tyłu stolika RTV nie poprawiają trudnej sytuacji. Zwłaszcza, że te audiofilskie często są w ekscentrycznych kolorach i rozmiarach. W przypadku SR3 Discreet przewody głośnikowe są cienkie, białe i dosyć giętkie. Bez problemu można je ukryć pod listwami przypodłogowymi lub nawet dywanem. Również HUB jest bardzo „ustawny”, choć jego zasilacz z przewodem lubi go ściągnąć w dół. Co więcej? ... nic więcej, to wszystko!
To wszystko, co jest potrzebne do działania SR3 Signature Discreet: kolumny, HUB i cyfrowe źródło. Jeśli chodzi o kable, to oprócz głośnikowych i zasilającego, potrzebny będzie jeszcze kabelek jack-jack 3.5 mm.
Kolumna
Audiovector znany jest z modułowej budowy swoich kolumn. SR3 Discreet jest drugim od dołu modelem. Wersja Signature charakteryzuje się wykorzystaniem lepszego niż w wersji podstawowej tweetera. W naszym zestawie jest to model Evotech Gen3. Duńczycy zarzekają się, że to najszybszy i najprecyzyjniejszy głośnik wykorzystujący jedwabną kopułkę. Woofery są takie same, jak w wyższej wersji Avantgarde. Konstrukcję membrany oparto na kompozycie węglowym, a połączenie z tytanowym karkasem cewki tworzy technologię No Energy Storage - jedną z najważniejszych w firmie.
Panel tylny SR3 Signature Discreet
Wszystkie przetworniki mocowane są trzypunktowo, co według producenta pozwala osiągnąć mniejsze rezonanse. Temu samemu celowi sprzyja obły kształt obudowy, który nie pozwala na pojawianie się fal stojących. Całość w naszym przypadku jest polakierowana na biało i wykończona bardzo starannie. Zastanawiającym jest dosyć skąpe wytłumienie obudowy, choć znając tych Panów, na pewno jest to zabieg przemyślany.
Panel tylny
Nie jest typowym panelem sterującym: do dyspozycji mamy tu tylko trzy przełączniki oraz typowe gniazda dla kabli głośnikowych. Dwa pierwsze pozwalają na dwustopniową regulację barwy w zakresie tonów wysokich i niskich. Przełącznik trzeci umożliwia podjęcie decyzji, czy kolumna jest zestawem stojącym po prawej czy po lewej stronie. O tym, jak to działa piszemy z kolejnej części recenzji>>>
Umieszczony w dole i skierowany ku podłodze wylot portu bass-refleks.
Moduł wzmacniacza - przymocowany 8 solidnymi wkrętami. Miejsce przylegania płytki wzmacniacza do gniazda uszczelniono specjalną piankową taśmą, która minimalizuje wibracje.
Podsumowanie aspektu budowy
Chcąc napisać coś o SR3 Signature DISCREET trzeba by właściwie powrócić do naszych wcześniejszych spotkań z produktami duńskiej marki. Mads i Ole Klifoth przyzwyczaili nas do tego, że ich kolumny budzą właściwie zawsze pozytywne emocje - i to niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z modelem najwyższym, czy pochodzącym z półki cenowej dostępnej dla mniej zamożnych klientów.
Recenzowane aktywne SR3 Signature wykonane są bardzo starannie. I nie ma potrzeby wymieniać powodów, dla których tak jest - nic nie budzi naszych zastrzeżeń, wszystkie aspekty konstrukcyjne tych kolumn są na najwyższym poziomie.
Na uwagę zwracają bardzo cienkie przewody głośnikowe, zgrabnie opracowny HUB oraz przyświecająca projektowi użytkowość. Kolumna nie wymaga zasilania 230V, zewnętrznie nie różni się od modelu pasywnego - dzięki czmu jest łatwo ją zidentyfikować jako produkt marki Audiovector.
Parametry techniczne
Parametry:
- Technology ADAC AVANTGARDE ARRETÉ
- Digital input 20 Hz - 48 kHz (optical 96 kHz)
- Analog input 2V RMS/10 kOhm
- Frequency response 20Hz - 20kHz (analog input)
- 20Hz - 20kHz (digital input)
- THD 1 kHz < 0.015%, - 6dB below full volume
- Output Power 0.4%THD 3 x 70W peak in each speaker - 420W total system power
- S/N Ratio >102 dB (A-weighing)
- Jitter High Precision Zero Correction
- Efficiency > 94%
- Crossovers 12dB Bessel linear phase
- Crossover frequencies 300 Hz/2800 Hz by 3 Active DSP’s
- iPod/iPad/iPhone are trademarks of Apple Inc.
- Audiovector uses Actiline®Technology
Sprzęt użyty w teście
Sprzęt
- Odtwarzacz: AUDIORESEARCH CD6, Astel&Kern AK300
- Kolumnowy system odniesienia: Harpia Acoustics Amstaff Time Coherent, SVEDA AUDIO DAPO + 2xSVEDA WOMBAT.
- Kable ATLAS, YARBO, FURUTECH
- Preamp: KLYNE 6LX
Nagrania
- The Classical Collection – Chesky Records UD 95
- Tom Waits, Mule Variations - Epitaph, 86547-2
- Holly Cole "Temptation" Metro Blue 7243 8 34348 2 4
- Marie Boine, Leahkastin/Unfolding - Verwe 523889-2
- Jazz At The Pawn Shop - PROP 7778-79
- DALI CD vol. 3
- Rebecca Pidgeon, The Raven - Chesky Records - JD115
- Diana Krall, Stop This World, Temptation - Verve Records 0602498622469
- The Bad Plus, For all I Care - DO THE MATH RECORDS
- Dallas Wind Symphony, Fiesta! - Reference Recordings RR-38CD
- Portico Quartet - CDRW186
- Pink Floyd, The Wall - 7243 8 31243 2 9, CDEMD 1071
- Massive Attack, Blue Lines - WBRCD 1, 0777 7 86228 2 6
- The Dave Brubeck Quartet, Time Out - CK 65122
- Dream Theater, The Astonishing - RR7493-2, 1686-174932, 1686174932
- Arabesque, Crystal Cable Sampler - CC 200901
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Audio Center Poland
