
CABASSE PREMIUM RESELLER W WARSZAWIE
22 lutego zostanie otwarty pierwszy w Polsce punkt Cabasse Premium Reseller. Siedzibą będzie warszawski salon Luxury Art Cinema przy ul. Brackiej 11/13. W naszym kraju ciągle jeszcze niewiele jest sklepów marek Premium, które prezentują sprzęt z najwyższej półki.
Topowym produktem francuskiej firmy Cabasse są łatwo rozpoznawalne, kuliste kolumny La Sphere, a sama firma Cabasse zasługuje na miano niezwykłej z co najmniej kilku powodów.
Na rynku od 277 lat
Początki firmy sięgają 1740 roku, gdy rzemieślnik z Mirecourt w górach Vosges nazwał swoje pierwsze, ręcznie wykonane skrzypce właśnie Cabasse. Od tego czasu kolejne pokolenia rodziny lutników zaopatrują europejskich odbiorców w skrzypce, altówki i wiolonczele, których używają instrumentaliści z wielu orkiestr.
W 1950 roku Georges Cabasse, którego pasję stanowiły nie tylko instrumenty smyczkowe, ale też odtwarzanie dźwięku, uruchomił nad Oceanem Atlantyckim na skraju Bretanii zakład specjalizujący się w produkcji wysokiej klasy kolumn głośnikowych i wzmacniaczy.
Ojciec był wielbicielem muzyki klasycznej, a później jazzu, i pragnął odtworzyć w warunkach domowych to, czego doświadczał w sali koncertowej. W tamtych czasach muzykę odtwarzało się w wersji mono, nie było jeszcze mowy o hi-fi.
- wspomina Christopher Cabasse.
We wczesnych latach 50. kolumny Cabasse projektowane były na użytek kina. Filmy wyświetlano w nowatorskiej wówczas technice CinemaScope. Już w latach 50. były to głośniki wielodrożne, pracujące w 7-kanałowym systemie Discret, dzięki czemu można było uzyskać efekt lepszy od stereo. Powstały w 1986 roku system Géode do dzisiaj pozostaje jedynym 12-kanałowym systemem kina Omnimax na świecie. Jest wyposażony w czterodrożne klastry głośnikowe z aktywnymi filtrami specjalnie zaprojektowanym przez firmę Cabasse. Nadal przewyższa współczesny standard 7.2, ponieważ zastosowano w nim źródła dźwięku umieszczone pod oraz nad słuchaczami. Warto wspomnieć że wszystkie kanały mają identyczne pasmo przenoszenia w zakresie 20 – 20.000 Hz. Za odtwarzanie niskotonowych efektów specjalnych odpowiedzialne są 4 gigantyczne subwoofery wyposażone w 2 membrany o średnicy 55 cm każda.
Centrum Akustyczne
Nowe technologie, pozwoliły w końcu stworzyć głośnik koaksjalny. Dzięki sferycznej, pozbawionej kątów ostrych obudowie, tworzy on jedną sferę drgań i promieniuje dźwięk w tej samej osi.
Koncentrujemy się na jakości, a nie ilości. Nasze roczne obroty to około 10 milionów Euro. Jesteśmy obecni na paryskiej giełdzie. Cabasse należy obecnie do AwoX, francuskiej firmy zajmującej się oprogramowaniem i urządzeniami multimedialnymi. Do tego, co robię, mam stosunek emocjonalny – jestem uzależniony od muzyki. Kiedyś grałem na bębnach, a jako nastolatek byłem nawet członkiem zespołu rockowego. Teraz chętnie sięgam po muzykę klasyczną.
– opowiada Christopher Cabasse
W 2003 roku przy współpracy z siecią firm oraz prestiżowych uczelni technicznych specjalizujących się w telekomunikacji, podwodnej akustyce oraz elektronice w nadmorskiej miejscowości Brest powstało Centrum Akustyczne Cabasse, którego Dział Badań i Rozwoju dysponuje wiedzą ekspercką niezbędną do badania nowych materiałów, tworzenia membran i przetworników, projektowania prototypów, przeprowadzania pomiarów w specjalnych bezechowych komorach, przeprowadzania testów niezawodności oraz odsłuchów mających na celu udoskonalanie najnowszych rozwiązań z zakresu sprzętu audio.
Technologie przyszłości
Dziś Cabasse to bardzo nowoczesna firma otwarta na technologie przyszłości. Oferuje wysokiej klasy bezprzewodowe systemy spełniające standardy hi-fi, takich jak relatywnie niedrogi Stream To niewielka czarna skrzynka, do której można przesyłać muzykę ze smartfonu lub tabletu przez Bluetooth, a przy okazji korzystać z dostępu do tysięcy internetowych stacji radiowych. Podobne możliwości ma kompaktowy Stream Base mieszczący się pod ekranem telewizora. Holograficzne przetwarzanie dźwięku zwiększa szerokość i głębokość sceny dźwiękowej jednocześnie zachowując wyraźne dialogi i dynamikę.
Jedna ze specjalności Cabasee to głośniki instalacyjne, które można ukryć w ścianach i sufitach, co wpisuje się w ideę inteligentnego domu. Konstruktorom z Bretanii udała się niełatwa sztuka – ich systemy instalacyjne spełniają wymogi hi-fi, czym może się pochwalić niewielu producentów.
Najwyższa jakość brzmienia nie bez przyczyny kojarzona jest z zestawami hi fi. W tej dziedzinie Cabasse spełnia najbardziej wyśrubowane oczekiwania audiofilów. Trudno znaleźć na rynku kolumny równie dobre, jak kuliste czterodrożne La Sphere. Na ich zakup trzeba przeznaczyć jednak ćwierć miliona złotych. Firma proponuje szereg zestawów dla miłośników muzyki, którzy nie dysponują tak pokaźnymi środkami. Umieszczone na wysokich podstawkach kule kosztują ponad 5 tys. zł.
W ofercie Cabasse nie zabrakło też kolumn o bardziej klasycznej, zbliżonej do prostopadłościanu formie. Wszystkie produkty firmy cechuje design, który budzi jednoznaczne skojarzenia z francuską elegancją.
Voice - polski dystrybutor marki
Krajowym dystrybutorem Cabasse jest - działająca od 20 lat - firma Voice, doskonale znana zarówno na rynku polskim, jak i czeskim. Precyzyjne informacje o produktach Cabasse, ale też innych znakomitych producentów branży hi-fi można znaleźć na stronie voice.com.pl. Warto wspomnieć, że szef Voice – Milan Weber – jest niestrudzonym propagatorem muzyki. Za jego sprawą kolumny La Sphere zagrały m.in. na scenie studia radiowej Trójki. Mogliśmy ich także posłuchać na ubiegłorocznej wystawie Audio Video Show na Stadionie Narodowym.
Kolumny La Sphere w studio Agnieszki Osieckiej przy ulicy Mysliwieckiej w Warszawie
Christopher Cabasse i Milan Veber
Kolumny La Sphere na wystawie Audio Video Show 2016w Warszawie