
ASTELL&KERN - Open APP zmierzając do ideału
Na łamach portalu InfoAudio.pl wielokrotnie przewijał się wątek ważnych zmian funkcjonalnych w różnych urządzeniach w ramach wgrywania nowych wersji oprogramowania systemowego
(tzw. firmware).
Część firm jednak niemal kompletnie nie korzysta z możliwości udoskonalania już sprzedanych produktów, inne jak A&K wręcz przeciwnie - idą na całość.
Astell&Kern właśnie udostępnił bezpłatną aktualizację, która pozwala na dostęp do kilkunastu serwisów muzycznych.
Wymiany oprogramowania można dokonać samodzielnie, zyskując na funkcjonalności - to trochę tak, jakby do totalnej łatwości korzystania ze smartfona, dodać mega potencjał przetwarzania plików cyfrowych i wzmacniania sygnału, z jakiego słyną odtwarzacze przenośne Astell’a.
Open APP zadziała na odtwarzaczach: A&ultima SP1000M, A&ultima SP1000, A&futura SE100, a wkrótce też na A&norma SR15 - wynika to z ograniczeń dostępnej pamięci wewnętrznej i wersji Androida pracującego na poszczególnych urządzeniach.
Część z tych serwisów nie jest dostępna w Polsce, ani nawet w Europie,
te które działają u nas i tak zgromadziły więcej muzyki, niz człowiekowi życia starczy
Fragment z info prasowego dystrybutora: Usługa Open APP Service, o której mowa została udostępnionadla wybranych odtwarzaczy producenta. Dzięki niej będzie możliwe dodanie strumieniowych aplikacji muzycznych, znanych z otwartych wersji oprogramowania Android. Po pobraniu odpowiedniego pliku APK i skopiowaniu go na urządzenie Astell&Kern będzie możliwa instalacja wybranego programu.
Dla zapewnienia komfortu użytkowania oraz szybkości i stabilności działania na odtwarzaczach Astell&Kern działać będą tylko wybrane i przetestowane aplikacje. Producent jednak zapewnia, że ciągle trwają prace nad poszerzeniem oferty o dodatkowe programy.
Wstępna lista dostępnych aplikacji to: Amazon Music, Pandora, SoundCloud, Spotify, TIDAL, Sirius XM,
Tune-In Radio, myRadio, AWA, KK Box, Melon, Bugs Music, KT Genie, BandCamp , Joox, MOOV i Music Mate.
Producent nie spoczywa na lurach i już zapowiedział listę kolejnych zmian, jakie powinny się pojawić do końca roku: MQA, Deezer Music Sreaming, Tidal Off-Line oraz Roon Ready.
Kilka słów komentarza
MQA - to dekodowanie formatu MQA, czyli plików wysokiej rozdzielczości strumieniowanych przez serwis TIDAL. Do niedawna usługa ta była dostępna tylko w aplikacji przeznaczonej na komputery i w bardzo drogich urządzeniach wyspecjalizowanych. Wraz z pojawieniem się jej na urządzeniach przenośnych padnie ostatni bastion utrudniający na co dzień swobodny dostęp do treści o jakości studyjnej. MQA jest bowiem metodą kodowania ogromnych plików Hi-Res do wielkości nadającej się do swobodnego przesyłania w czasie rzeczywistym przez Internet.
Deezer Music Sreaming - usługa zostanie dodana jako aplikacja wewnętrzna osadzona firmowo na odtwarzaczach A&K. Deezer obsługuje strumieniowe przesyłanie dźwięku jakości CD, dysponując przy tym bazą ponad 53 milionów utworów.
TIDAL Off-Line - odtwarzacze korzystające z Open APP będą mogły instalować oficjalną aplikację TIDAL dla systemu Android, która zapewni obsługę treści off-line. Dane pobrane z internetu będzie można zapisywać w wewnętrznej pamięci odtwarzacza lub na zewnętrznej karcie pamięci. Funkcjonalność szczególnie przydatna gdy jesteśmy w regonie ze słabym, lub brakiem dostępu do sieci
TIDAL Masters - oferuje dostęp do strumienia danych muzycznych w jakości bezstratnej i rozdzielczości 24bit. Technologia Bluetooth APTX HD wbudowana w odtwarzaczach A&K umożliwia również używanie kompatybilnych słuchawek bezprzewodowych. Takowe ma w swojej ofercie np. Beyerdynamic, który od kilku lat współpracuje z Astell’em. Jednym słowem będzie możliwe słuchanie po Bluetooth plików studyjnych.
Roon Ready - dodana zostanie obsługa aplikacji Roon do istniejących już linii odtwarzaczy Astell&Kern. Roon to cały ekosystem zarządzania treścią i muzyką najwyższej jakości.
Odtwarzacze marki Astell&Kern uchodzą (słusznie zresztą) za elitę świata przenośnego audio, a swoimi możliwościami przewyższają wiele rozwiązań stacjonarnych. Wraz z rozbudowaniem ich funkcjonalności o strumieniowanie, a strumieniowanie plików wysokiej rozdzielczości w szczególności, wznoszą się na kolejny stopień na drodze do doskonałości. Dodatkowo dochodzi do tego możliwość przygotowywania sobie „zapasów” na te chwile, gdy pozostajemy poza zasięgiem sieci (off-line). Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wszystkie te działania pozostają w zgodzie z prawem.
Usługa Open APP będzie dostępna po wgraniu nowego firmware’u. Więcej informacji w temacie, wraz z przykładami można znaleźć tu.