

Firma VOICE ma głos - Audio Physic w ofercie
Nieco zapomniana niemiecka marka [Audio Physic] przypomina o sobie wraz z przejęciem jej przez nowego dystrybutora - firmę VOICE. Poniżej znajduje się lista wszystkich produkowanych obecnie serii oraz wariantów modeli. Już niedługo zestawy zobaczycie w wybranych salonach audio.
[Audio Physic] to marka, której oferta kierowana jest praktycznie do każdego miłośnika muzyki i sprzętu audio. Ofertę otwiera model Cardeas 30 Limited Jubilee Edition, którego cena oscyluje wokół 150.000 zł. Przeglądając pozostałe modele dochodzimy do cen bliskich 10.000 zł, czyli jest to pułap, który będą w stanie zaakceptować przede wszystkim początkujący audiofile.
Praktycznie każda z serii kolumn posiada firmowe modyfikacje. Polegają one najczęściej na zastosowaniu wyższych modeli przetworników, wymianie wewnętrznego okablowania, wygłuszenia komór. Część zmian dotyczy także tego co widać na zewnątrz - wykończeń lakierniczych, maskownic i terminali.
Audio Video Show 2016 Praga - stoisko firmy VOICE (Facebook)
To niewątpliwie ukłon w stronę audiofilów, którzy uwielbiają modyfikować swój sprzęt, ale w tej sytuacji Audio Physic ich wyręcza i robi to sam. Czytając opisy konstrukcji domyślamy się, że zestawy te potrafią wiele, a ich magiczna moc w dużej mierze zależeć będzie od ceny.
Cardeas
MODELE: Cardeas | Cardeas+ | Cardeas 30 Limited Jubilee Edition
Model Cardeas jest konstrukcją czterodrożną. Obok przetwornika średniotonowego i wysokotonowego znajdziemy tu dwa głośniki basowe zbudowane w technologii HHCM. Mają one średnicę 150 mm. Dół pasma odtwarzają: woofer 10" oraz wspierająca go identyczna membrana bierna. Zwrotnicę zbudowano z ogromną starannością z wyselekcjonowanych komponentów. Ciekawy rozwiązanie jest rezygnacja z rezystorów i cewek w konstrukcji toru wysokotonowego.
Obudowy kolumn Cardeas posiadają konstrukcję warstwową. Wielokomorowy, dwuwarstwowy szkielet wewnętrzny z płyt MDF to rodzaj sandwicha. Pomiędzy warstwami płyt znajduje się odizolowana, wypełniona powietrzem pusta przestrzeń o grubości około 1,5 do 2 mm. Podobnie jak w szybie zespolonej zapewnia izolację dźwiękową obudowy. Front składa się z dodatkowej metalowej powłoki, na której montowane są, odizolowane od siebie w osobnych komorach głośniki. Osobną przestrzeń przewidziano dla zwrotnicy.
Customowe przetworniki przygotowano specjalnie według specyfikacji firmy. Zastosowano tu twarde, aluminiowe membrany, anty-rezonansowe, wielowarstwowe kosze, które pełnią jednocześnie rolę radiatorów, regulujących temperaturę pracy głośników.
Model Cardeas posiada kilka wersji. Jedną z nich jest kolumna Cardeas+ w której zastosowano dodatkowe wytłumienie niektórych komór, zmieniono okablowanie wewnętrzne.
Nieco inną kolumną jest model Limited Jubilee Edition, która została wyprodukowana w liczbie 30 sztuk, na 30-lecie firmy. Egzemplarz z numerem fabrycznym 001 znajduje się w Polsce i jest własnością firmy VOICE. Nie wiemy czy można go kupić, ale widzieliśmy go w Pradze na wystawie i jeśli ktoś jest ciekawy, to zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć tej kolumny.
HHCT (Hyper-Holographic Cone Tweeter) - jest to głośnik wysokotonowy nowej generacji. W przeciwieństwie do innych konstrukcji, zamiast kopułki użyto stożka. Jest on osadzony w niewielkiej tubie, otoczonej pianką regulującą dyspersję. W konstrukcji wykorzystano neodymowy magnes, a sercem innowacji jest nowy materiał, z którego wykonano stożek. Niemieccy inżynierzy nie zdradzili nazwy materiału. Wiemy na pewno to, że jest on lżejszy i sztywniejszy od powszechnie znanych rozwiązań. Pozwala to na zmniejszenie zniekształceń wynikających z uginania się materiału podczas pracy, czemu również służy nowy kształt. Zmniejszeniu uległ również efekt dzwonienia własnego membrany.
Avantera
MODELE: Avantera | Avantera+
Avantera jest modelem bazującym na topowym modelu Cardeas. Jest kolumną mniejszą, ale zbudowano ją z użyciem 7 przetworników. Głośnik wysokotonowy to metalowa głośnik HHCTII, następnie dwa średniotonowe (średnio i niskośredniotonowy) oparto o technologię HHCM. Głośniki basowe, których znajdziemy cztery umieszczono symetrycznie na bocznych ściankach - pracują one w układzie przeciwsobnym. Sama obudowa ma bardzo zaawansowaną konstrukcję i jest ona bardzo podobna do wyższego modelu. Zbudowano ją w oparciu o sztywną strukturę zewnętrzną z elastycznie zamocowanymi do niej panelami wewnętrznymi. Jest to rodzaj układu antyrezonansowego, który pozwala wyeliminować zniekształcenia emitowane przez nią samą. Niezwykle sztywna komora głośnika średniotonowego zbudowana została na bazie wartstwowej mikrokratownicy. Uzyskano w ten sposób większą szybkości dźwięku w zakresie tonów średnich. Kolumna Avantera+ uzupełnia linię i jest technologicznym łącznikiem pomiędzy dwoma najwyższymi seriami zestawów kolumnowych Audio Physic. Główne różnice pomiędzy nimi polegają na rodzaju zastosowanego wytłumienia niektórych komór, nieco innych projektach zwrotnic i innym okablowaniu wewnętrznym oraz kilku dodatkowych rodzajach wykończenia.
Virgo
MODELE: Virgo | Virgo +
Historia modelu Virgo rozpoczyna się wraz jubileuszem 25-lecia firmy. Kolumna swoją konstrukcją nawiązuje do modelu Cardeas. Użyto to identycznych przetworników średniotonowych i tweeterów. Dodatkowo ten ostatni montowany jest na tłumiącym wibracje obudowy zawieszeniu SSC. Uzyskano w ten sposób idealne odprzęgnięcie przetwornika od konstrukcji obudowy. Podobnie jak w przypadku droższych modeli i ten posiada swoją drugą wersję. Kolumna Virgo+ wypełnia lukę pomiędzy Virgo 25, a Avanterą.
![[img:8:R]](/infoportal/infoaudio/img/artykuly/zdjecia/MC4wODg1MTIwMCAxNDU2OTk0NDI4.jpg)
SSC (String Suspension Concept) - rodzaj odprzęgnięcia od obudowy, które wykorzystuje zawieszenie wykonane ze specjalnych strun. System SSC zapobiega rozprzestrzenianiu się wibracji z obudowy na membrany przetworników.
Scorpio
MODELE: Scorpio | Scorpio 25 | Scorpio 25+
Zestawy te lokują się pomiędzy modelami Tempo i Virgo. W modelu tym zastosowano cztery siedmiocalowe woofery. Umieszczono je parami na przeciwległych bocznych ścianach. Obudowy zostały dodatkowo usztywnione. Woofery, tradycyjnie pracują w konfiguracji push-push. Podobnie jak wszystkie inne kolumny, obudowę Scorpio odchylono do tyłu. Jest to wartość 7,5°. Różnice fazowe pomiędzy przetwornikami zlikwidowano poprzez zaokrąglenia na brzegach obudowy. Osiągnięto dzięki temu doskonałe wyniki w dziedzinie poprawy pozornych źródeł dźwięku oraz precyzji brzmienia.
Tweeterem w modelu Scorpio jest miękka kopułka 1", wspiera ją głośniki średniotonowy oraz średnio-niskotonowy o średnicy 6". Za pasmo basowe odpowiedzialne są cztery promieniujące na boki woofery 7". Głośniki po bokach obudowy umożliwiły nadanie kolumnie smukłego profilu. Podobnie jak w innych modelach zadbano o odprzęgnięcie wibracji wytwarzanych przez obudowę i przenoszone na kable oraz podłączoną do nich elektronikę. Zestawy Scorpio posiada dokładnie identyczny system terminali jak inne modele Audio Physic. Wykonano je z masywnego aluminiowego monolitu i wyłożono zapewniającym elastyczne zawieszenie, neoprenem. Urody dodaję wyprofilowane metalowe stopy, które izolują kolumnę od podłogi.
Kolumna posiada swoje dwie wersje jubileuszowe. Różnice polegają na zastosowanym przetworniku HHCT 2. Obsługuje on pasmo powyżej 2800 Hz z ostrym nachyleniem zbocza w zwrotnicy. Membrany wykonano z aluminium i otoczono pianką, która ma za zadanie tłumić zakłócenia typu RST. Tak samo jak przetwornik średniotonowy, tweeter bazuje na technologii podwójnego kosza ze zróżnicowanym materiałem użytym do budowy obydwu części. Część środkowa wykonana jest ze specjalnego tworzywa, zaś zewnętrzna jest metalowa.
System Scorpio posiada wylot bassrefleks z tyłu i montowany jest w osobnej, zupełnie niezależnej komorze. Ponadto w modelach jubileuszowych wymieniono wewnętrzne okablowanie i usprawniono zwrotnice.
Tempo VI
MODELE: Tempo | Tempo 25 Plus | Tempo 25 Plus+
Zestawy Tempo produkowane są od 1986 roku. Dzięki uznaniu jego właściwości sonicznych postanowiono kontynuować jego produkcję prowadzając liczne modyfikacje. Ścianki przednia i tylna pochylono są pod kątem 7° stopni. Ma to oczywiście związek z równoważeniem różnic fazowych pomiędzy przetwornikami: wysokotonowym i średniotonowym. Elegancki kształt, zaokrąglenia tylnej części obudowy oraz typowa smukła sylwetka minimalizuje nieporządne zjawiska akustyczne. Obudowę podzielono wewnątrz przegrodami, wydzielając odseparowane komory.
Dwa głośniki basowe tej trójdrożnej kolumny mają skierowane ku sobie magnesy. Typowy wąski front zachowuje elegancję. Otwór bassrefleksu znajduje się na tylnej ściance.
W stosunku do Tempo VI najbardziej rzucającą się w oczy zmianą i w zasadzie jedyną rzeczywiście widoczną na zewnątrz, jest zmiana głośnika wysokotonowego, na taki sam jak ten, który stosowany jest w kolumnach Cardeas. Pracuje on powyżej częstotliwości 2800 Hz z ostrym nachyleniem zbocza w zwrotnicy. Membrana wykonana jest z aluminium i otoczona pianką, która ma za zadanie tłumić zakłócenia typu RST.
W modelach jubileuszowych zastosowano nieco inne przetworniki. Wszystkie głośniki produkowane są przez firmę Wavecore. W Tempo 25 użyto gniazd WBT z serii Nextgen. Ma to wpływ na aspekt jednorodności i szczegółowości dźwięku oraz jakość efektów przestrzennych.
Sitara
MODELE: Sitara | Sitara 25 | Sitara 25+
Sitara to najmniejszy członek rodziny produktów marki Audio Physic. Kolumna jest smukła, elegancka i można na nią patrzeć w kategorii dzieła sztuki. Zestawy dedykowane są do pomieszczeń, których powierzchnia nie przekracza 25 m2.
Do pełni doznać pomocny jednak będzie jeden lub dwa subwoofery - szczególnie w tych znacznie większych pomieszczeniach. Pochylona pod kątem 7° obudowa, wyrównuje różnice fazowe pomiędzy głośnikiem wysokotonowym, a średniotonowym.
Wersje jubileuszowe różnią się przede wszystkim głośnikiem HHCT 2. Pracuje on powyżej częstotliwości 2800 Hz. Membrana wykonana jest z aluminium i otoczona pianką, która ma za zadanie tłumić zakłócenia typu RST. Tak samo tak głośnik średniotonowy, tweeter bazuje na technologii podwójnego kosza ze zróżnicowanym materiałem użytym do budowy obydwu części. Część środkowa wykonana jest ze specjalnego tworzywa, zaś zewnętrzna jest metalowa. Taka konstrukcja gwarantuje idealne połączenie pożądanych cech jak sztywność, odporność na drgania, czy zapewnienie chłodzenia. System jest wentylowany od tyłu, a wmontowany jest w osobnej, zupełnie niezależnej komorze. System wentylowany jest od tyłu, a wmontowany w osobnej i niezależnej komorze nie zakłóca pracy całego zestawu.
Classic
Kolumny Classic 10 i 20 mają ma konstrukcję dwuipółdrożną. Trzy głośniki przetwarzają całe pasmo, z tym, że za tony średnie odpowiada głośnik, który współpracuje na basie z wooferem i przez to działa w zakresie zarówno tonów średnich jak i najniższych.
Nowy głośnik średniotonowy zaprojektowano specjalnie z myślą o tej serii. Jest on bardzo podobny do przetwornika highendowej serii HHCM - uproszczono w nim jednak konstrukcję kosza. Głośnik wysokotonowy posiada miękką membranę. W nowej linii Classic został on zaopatrzony z zewnątrz w dodatkowy kołnierz z gąbki. Ma on za zadanie eliminować odbicia od zewnętrznej powierzchni kołnierza. Wpływa to pozytywnie na ostrość ogniskowania obrazów stereofonicznych. Tradycyjnie kolumna jest wąska, w związku z czym nie ma problemów z przysłowiowym "znikaniem" podczas pracy.
Kolorystyka serii Classic zadowoli każdego kto ceni nowoczesne wzornictwo. Dostępnych jest wiele kolorów - zarówno w okleinach drewnianych jak i z wykończeniem na wysoki połysk a także z użyciem szkła.