

Cabasse La Sphere - do zobaczenia na Audio Video Show 2016
Kolumny CABASSE La Sphere będą jednymi z najdroższych na tegorocznej wystawie Audio Video Show. Firma Voice, która jest dystrybutorem marki Cabasse, postanowiła zestawić je z elektroniką marki Chord. Zapowiada się że będzie to jeden z najcenniejszych kawałków podłogi tegorocznej wystawy - ma kosztować około miliona złotych.
Prezentacja flagowego zestawu firmy VOICE na Stadionie Narodowym zapowiada się bardzo ciekawie. Z kolumnami, dla których w świecie audio niełatwo znaleźć odpowiednik zagrać ma angielska elektronika marki Chord. Współcześnie tworzone w firmie Cabasse kolumny wywodzą się z od instrumentów, jakie budowali bretońscy lutnicy rodziny Cabasse od połowy XVIII wieku. Skrzypce sygnowane tym nazwiskiem dały początek firmie, która jest obecnie jednym z największych europejskich producentów nagłośnienia.
Pięć kolejnych pokoleń lutników tworzyło instrumenty smyczkowe, które po dziś używane są w salach koncertowych. Nas najbardziej interesuje George Cabasse, który dziedzicząc po przodkach doskonały słuch, postanowił pójść w nieco innym kierunku. Zaczął konstruować zestawy głośnikowe. Oto jego najnowsze dzieło, druga wersja prezentowanego niedawno w Studio Agnieszki Osieckiej zestawu La Sphere - model TCA.
Kolumny Cabasse La Sphere TCA to zestawy nietypowe: począwszy od wysmakowanej formy, na wnętrzu kończąc. Sercem konstrukcji są głośniki współosiowe, a w zasadzie jeden, składający się z 4 sekcji, realizujący wizję źródła punktowego. Są to kolejno: 1” kopułka wysokotonowa, 4” pierścień średniotonowy, 8” pierścień średnioniskotonowy, oraz 22” pierścień niskotonowy.
Konstrukcję wszystkich membran, oprócz tej w przetworniku wysokotonowym, oparto na sztywnej strukturze plastra miodu. Kolumny przenoszą od 28Hz do 23kHz i ważą zaledwie 98kg. Nie mniej imponujący będzie zestaw elektroniki zasilający te kosmicznie wyglądające kulki. Pełny zestaw firmy Chord, rozpoczynając od przetwornika Chord Dave, przez odtwarzacz Chord Red Reference Mk III na sparowanych końcówkach serii SPM1050,1200 i 1500 kończąc. Całość zostanie spięta okablowaniem firmy Cardas. Przed wyjściem z domu na wystawę radzimy zabrać własne płyty, to będzie coś.
Koncówka mocy Chord SPM 1200 MK II