

Nowa seria kolumn głośnikowych Cabasse
Firma Cabasse wprowadza do oferty nową serie kolumn MC170. Zastępuje ona linię MT32. Po raz pierwszy firma Cabasse zdecydowała się zastosować w swoich konstrukcjach głośnik współosiowy.
Po raz pierwszy w swojej historii francuska firma Cabasse zastosowała głośnik współosiowy w najtańszej linii kolumn. Dzięki temu powstały dwa modele nowej, 3-drożnej konstrukcji. Zmianom zostały poddane także pozostałe elementy konstrukcji: głośniki niskotonowe oraz obudowa.
Nowy głośnik koncentryczny to ulepszona konstrukcja przetwornika stosowanego wcześniej w serii EOLE. Oferuje on bardzo dobre parametry brzmienia - szczególnie w odniesieniu do tego przedziału cenowego. Głośniki niskotonowe mają średnicę 17cm i cechuje je duża sztywność. W kolumnach podłogowych zastosowano metodę dolnej wentylacji, co ma zapewnić nisko schodzący i naturalny bas. Technologia filtrów HDSE (Jednorodny Rozkład Energii Sonicznej) sprawia, że zarówno dźwięki bezpośrednie, jak i te odbite są precyzyjne.
W skład serii wchodzą kolumny podłogowe JERSEY MC170 oraz podstawkowe monitory ANTUQUA MC170. W pierwszym kwartale przyszłego roku seria zostanie uzupełniona o głośnik centralny oraz subwoofer.
Kolumny dostępne są w kolorze Black Ebony, w grudniu dostępny będzie kolor White Oak. Ceny kolumn nie uległy zmianie: Jersey MC170 kosztować ma 4.290 zł za parę, Antiqua MC170 natomiast 2.290 zł za parę.
Miło widzieć stosunkowo niedrogie kolumny z takimi przetwornikami. Przetestujemy je przy pierwszej okazji, ale już teraz żywimy nadzieję, że okażą się kluczem, który otworzy rynek dla francuskiego producenta.
Głośnik współosiowy - to koncepcja dosyć stara, znana z produktów KEF, Tannoy, czy słynnego Electro-Voice. Jej podstawową zaletą jest symulacja punktowego źródła dźwięku: tweeter i głośnik okalający mają geometryczne środki w tym samym punkcie przestrzeni. Dzięki temu każdy odtwarzany sygnał jest dobrze zgrany w fazie, w szerokim zakresie częstotliwości. Pozwala to uzyskać bardzo spójną i przekonującą kreację przestrzeni. Jedyną konstrukcją, która zbliża do tego efektu jest układ d'Appolito. Niestety, nic za darmo: w tej konstrukcji głośnik wysokotonowy napotyka duże ograniczenia związane z warunkami pracy. Głośniki współosiowe mają zazwyczaj niższą czułość i niższą moc maksymalną w porównaniu z klasycznymi głośników, zarówno wysoko-, jak i niskotonowymi.