

Dużo nowości od Sony na targach IBC 2024
W języku japońskim istnieje słowo „kando”. Jest ono, mniej więcej, odpowiednikiem naszego „efektu wow” lub „zbierania szczęki z podłogi”. Inaczej mówiąc, opisuje uczucie zachwytu i emocji, które towarzyszą nam w chwili, gdy po raz pierwszy stykamy się z czymś nadzwyczaj ekscytującym. Jednocześnie stanowi ono symbol ideologii, jaką przyjęła korporacja Sony i wyraża ukierunkowanie na dostarczanie klientom produktów najwyższej klasy, które będą ich wspomagały w działaniu i twórczości. Ma się to przekładać na usprawnienie przebiegu pracy, a tym samym zwiększenie jej efektywności.
Realizacja tego celu następuje poprzez program Creativity Connected. Ujmując rzecz całą w skrócie, celem jest zapewnienie łączności, w dużej mierze opartej na technologii chmury i 5G, pomiędzy elementami nadawczej infrastruktury produkcyjnej, tak aby tworzyły one jeden ekosystem Networked Live. Dużo wysiłku inżynierowie z Sony poświęcają też rozwiązaniom w zakresie produkcji wirtualnej, a także opartym na chmurze, w czym wspomaga ich spółka zależna, Nevion. Niektóre pośród tych rozwiązań są dostępne również dla indywidualnego użytkownika, m.in. dzięki ich integracji z aplikacjami NLE, takimi jak DaVinci Resolve czy Premiere Pro. I w sumie była to idea przewodnia dla udziału japońskiego potentata w tegorocznej edycji targów IBC.
Stoisko Sony na targach IBC trudno nawet nazwać stoiskiem. Była to pokaźna połać terenu, na której obejrzeć można było dosłownie setki wyrobów w różnych kategoriach produktowych. Wydaje się, że Japończycy postanowili pokazać cały przekrój swojego portfolio, ale nie tylko w segmencie profesjonalnym, bo i w konsumenckim. Ponieważ było tego całe mnóstwo, pozwólcie, że ograniczę tę relację do najważniejszych „eksponatów”, i to też w dużym skrócie.
Kamery Sony PXW-Z200, HXR-NX800, HDC-P50A i BRC-AM7
Zacznijmy od kamer. Zaprezentowano dwa modele kamkorderów, PXW-Z200 i HXR-NX800, o których pisaliśmy już w tym artykule. Są to kamordery 4K, wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji - realizują one zadania związane m.in. z automatycznym kadrowaniem - i oferujące 20-krotny zoom optyczny. Pozwalają też realizować transmisje w trybie streamingu. Innym przedstawicielem nowości wśród kamer był model HDC-P50A, czyli natywna kamera POV (Point of View) IP. Wśród kluczowych jej funkcji wskazać należy transmisję SMF, połączenie CCU i 4K 4xHFR. Opartą na AI funkcją automatycznego kadrowania „obdarzono” też inną, nową kamerę – tym razem typu PTZ - BRC-AM7.
Mikser Sony M2L-X
Następną prezentowaną nowością był mikser M2L-X. Model ten oferuje zwiększoną elastyczność i szersze możliwości w zakresie zadań związanych z produkcją, a to dzięki obsłudze środowiska Commercial Off-The-Shelf (COTS) oraz Virtual Private Cloud (VPC).
Procesor Sony Media Edge NXL-ME80
Przedstawiono też nową wersję (1.1) procesora Media Edge NXL-ME80, która pozwala na transmisję kanałów HD8 z bardzo niską latencją. Procesor może być używany również w roli odbiornika do transmisji bezprzewodowej 5G.
Monitory poglądowe Sony BVM-HX1710N i BVM-HX1710
Kolejnymi dwiema nowinkami były monitory poglądowe o przekątnej 16,5 cala, BVM-HX1710N oraz BVM-HX1710. Pierwszy obsługuje standard SMPTE 2110, co pozwala mu funkcjonować w ramach systemu Networked Live. Oba modele cechują się wysoką wiernością odwzorowania czerni i zakresem dynamiki, a szczytowa luminancja wynosi 3.000 nitów.
Monitor referencyjny BVM-HX3110
I wreszcie, w departamencie urządzeń wyświetlających, prezentowano flagowy model monitora referencyjnego BVM-HX3110, a także bazujące na tych samych rozwiązaniach technologicznych telewizory z serii BRAVIA 9, która jeszcze w tym roku poszerzona zostanie o model 65-calowy. Produkty te wyróżniają się wysoką jasnością obrazu i perfekcyjnym odwzorowaniem kolorów.
A teraz wybaczcie, ale na tym poprzestanę, choć mógłbym opowiadać jeszcze długo, bardzo długo… Jednak ważniejsze od takiej wyliczanki jest, moim zdaniem, podkreślenie drogi, jaką obrał ten producent. Wiemy wszyscy, że Sony to topowa półka jakościowa, a sprzęt profesjonalny tej marki jest profesjonalny w absolutnym tego słowa znaczeniu. Jednak znacznie ważniejszy jest sposób, w jaki wspiera on użytkownika w jego codziennej pracy. I to na ten aspekt Sony kładzie obecnie największy nacisk. Z korzyścią dla wszystkich.