


"Full service" Shure do obsługi konferencji i wideokonferencji
Systemy obsługujące konferencje i wideokonferencje w okresie minionych kilku ostatnich lat (przede wszystkim od czasów pandemii) przeszły niewyobrażalną metamorfozę. Obecnie wiele firm oferuje różnorakie produkty do tego typu zadań, a niektóre wręcz kompleksowe rozwiązania. Jedną z nich jest, świętująca w tym roku 100-lecie istnienia, firma Shure, która na ISE 2025 zaprezentowała całą gamę urządzeń, składających się na kompleksowe systemy konferencyjne, spełniające wszystkie współczesne, najbardziej "wyśrubowane" wymagania.
Zestawy do obsługi Microsoft Teams i Zoom Rooms
Absolutną nowością w tej dziedzinie są zestawy wideokonferencyjne do obsługi Microsoft Teams i Zoom Rooms. W ich skład wchodzą cztery elementy - zarządzający wszystkim komputer z systemem Windows, procesorem DSP IntelliMix Room i zainstalowanym programem wideokonferencyjnym, oferujący odpowiednią liczbę niezbędnych złączy; panel dotykowy do szybkiego i prostego zarządzania i sterowania wideokonferencją; kamera - tutaj Shure oferuje dwa rodzaje kamer: Huddly L1 i Huddly IQ - i oczywiście to, co sprawia, że dźwięk jest "zbierany" i emitowany, czyli mikrofony i głośniki. W tej ostatniej kategorii Shure w zestawach oferuje sufitowe mikrofony matrycowe MXA902 zintegrowane z głośnikiem, dzięki czemu w mniejszych pomieszczeniach nie potrzeba instalować dodatkowych osobnych zestawów głośnikowych. W sumie Shure ma w swojej ofercie 4 takie zestawy, w zależności od wielkości obsługiwanej sali.
Nowości w serii Microflex Wireless
Na tegorocznych targach ISE można było też zapoznać się z rozbudowanym obecnie systemem Microflex Wireless drugiej generacji, który miał swoją premierę w ubiegłym roku. Do znanych już elementów systemu w tym roku dołączyły odbiorniki 4- i 8-kanałowe oraz ładowarki 4- i 8-portowe oraz zupełnie nowe ładowarki do nadajników mikrofonów na gęsiej szyjce.
Nowe głośniki sufitowe
Shure rozszerzył też ofertę głośników sufitowych o 4 nowe modele. Znalazły się wśród nich głośniki sufitowe, takie jak sieciowe (Dante) MXN5W, ale w wersji zasilanej sygnałem analogowym, dwa głośniki podwieszane pod sufitem (typu pendant) - MXP-6 i MXP-1 - oraz głośniki ścienne MXP-3, w obudowie przypominającej mikrofon MXA710. Wszystkie one z założenia mają oferować tą samą jakość i "charakter" brzmieniowy, aby uzupełniać się wzajemnie (np. w większym pomieszczeniu), bez słyszalnej różnicy między nimi.
Wzmacniacz Shure MXN-AMP
W jaki sposób są zasilane nowe głośniki? Tutaj pojawia się kolejna nowość od Shure'a, wielokanałowy wzmacniacz MXN-AMP z Dante na pokładzie i zasilaniem PoE. Nominalna moc wzmacniacza wynosi 14,5 W, co pozwala zasilać do czterech głośników MXA lub MXP w trybie 8 omów lub do 10 głośników MXP-5/MXP-6 w trybie 70 V. Wzmacniacz ma 4 wejścia i 4 wyjścia Dante oraz stereofoniczne wejście analogowe, ma też wbudowany procesor DSP Shure oferujący korektor barwy, linię opóźniającą, limiter oraz generator sygnałów. Urządzenie można zamontować w racku, dzięki opcjonalnej tacce rack CRT-1, możliwe jest też zamontowanie na ścianie lub suficie.
Poczwórny odbiornik systemu Shure SLXD
I na koniec nowość przeznaczona już raczej do zastosowań nagłośnieniowych - czy to w instalacjach stałych czy też w rentalu - poczwórny odbiornik systemu SLXD. Jest on dostępny w dwóch wersjach, z Dante (SLXD4QDAN+) oraz bez Dante (SLXD4Q+). Urządzenie wyposażone jest w dystrybutor antenowy - czyli z tyłu znajdziemy zarówno wejścia, jak i wyjścia antenowe - dzięki czemu możemy za pomocą jednej pary anten obsłużyć dwa takie odbiorniki, czyli w sumie 8 kanałów bezprzewodowych. Ma też ciekawą funkcję - możliwość zmiksowania sygnału z dwóch lub wszystkich czterech kanałów, w odpowiednich proporcjach, do jednego wyjścia. Dzięki temu dysponując np. aktywnym zestawem głośnikowym z tylko jednym wejściem możemy wciąż korzystać ze wszystkich czterech mikrofonów. Odbiornikami można zarządzać i monitorować ich pracę zdalnie z poziomu oprogramowania Wireless Workbench, dzięki wbudowanym gniazdom sieciowym RJ45.