


Martin Professional na targach Prolight+Sound 2025
Martin Professional to jeden z tych producentów urządzeń oświetleniowych – scenicznych, architektonicznych itd. – którzy wyznaczają kierunki, trendy i standardy w swojej branży. Jako poważna firma, stawia się na największych branżowych imprezach targowych, m.in. Prolight+Sound (obchodzącej w tym roku swoje 30-lecie), gdzie nasza kamera trafiła na jej stoisko. Z prezentowanym tu asortymentem zapoznał nas Radosław Zacheja z firmy Stage Source, która dystrybuuje produkty marki Martin w Polsce. Co zobaczyliśmy? Zapraszam do zapoznania się z niniejszą relacją i materiałem wideo.
Martin Professional P3
Zacznijmy od systemu P3. Jest to system pozwalający na jednoczesne sterowanie wieloma oprawami Martina w taki sposób, aby generowały jeden wspólny obraz, który można wybrać chociażby z bogatej biblioteki gotowych wzorów. Oczywiście system współpracuje z konsoletą oświetleniową. Co więcej, P3 umożliwia zdalne, dokonywane poprzez sieć Ethernet, modyfikowanie oprogramowania układowego oraz opcji konfiguracyjnych urządzeń Martina. Nową funkcją P3 jest możliwość wizualizacji w programie Capture.
Martin Professional MAC Aura Raven XIP
Od tego, co soft, przejdźmy do tego, co hard. Nowością zaprezentowaną we Frankfurcie nad Menem była ruchoma głowica MAC Aura Raven XIP. 234 pracujące na jej pokładzie diody LED generują efekt aury. Kolejne 37 ledów odpowiedzialnych jest za wytwarzanie światła „zasadniczego”. Diody te znajdują się za zintegrowaną soczewką o średnicy 343 milimetrów i mogą wytworzyć snop światła o mocy ponad 24.000 lumenów. Oprawa pełni rolę przede wszystkim lampy typu wash oraz beam, na co pozwala pokładowy zoom.
Martin Professional MAC Viper XIP
Drugim „eksponatem” była dobrze znana na rynku potężna głowica MAC Viper XIP, której sprzedano już ponad 10.000 sztuk, a liczba ta wciąż rośnie. Ponieważ jednak – jak wspomniałem – jest to konstrukcja już mająca swój debiut dawno za sobą, nie będę zatrzymywał się przy niej i przejdę dalej.
Martin Professional Sceptron XB
Kolejną propozycją na stoisku Martina były listwy Sceptron XB, pracujące w oparciu o diody RGBW. Dostępne są w dwóch wariantach długości – 30 centymetrów i 1 metra. Oczywiście dzięki rozmaitym akcesoriom można je łączyć i sprzęgać do wspólnej pracy, a także modyfikować ich światło poprzez zastosowanie dyfuzorów. Sceptrony sprawdzą się zarówno jako element scenografii, jak i typowe naświetlacze, a dzięki współpracy z systemem P3 mogą współuczestniczyć w tworzeniu całościowej oprawy wizualnej sceny i generowaniu obrazów graficznych.
I tu należy wspomnieć o bardzo istotnej sprawie, na którą zwrócił uwagę Radek. Otóż wszystkie urządzenia świecące od Martina są tak kalibrowane, aby generowały spójne światło, zarówno pod względem barwowym, jak i temperaturowym. Kalibracja odbywa się już na etapie produkcji. To właśnie dzięki temu mogą one tworzyć spójne wizualnie widowisko.
To by było na tyle, jeśli chodzi o naszą wizytę na stoisku Martin Professional podczas targów PL+S 2025. Zainteresowanych przedstawionymi urządzeniami tej marki, a także tymi, o których nie było tu mowy (a jest ich całe mnóstwo) zachęcamy do kontaktu z wyłącznym dystrybutorem Martina w Polsce, firmą Stage Source.